Cemşab ve Şahmeran

Bir efsane olan Şahmeran’dan bahsetmek istiyorum. Bu efsane Şahmeran adındaki yılanların anası olarak bilinen bir varlığı anlatmakta. Olay Cemşab ve Şahmeran arasında gerçekleşmekte eminim bir çoğunuzun ilgisini çekmeye başladı bile. Mersinin Tarsus ilçesinde yerin yedi kat altında yaşayan maran adı verilen yılanlar yaşamaktaydı, meranlar oldukça zeki ve şefkatlı canlılardı. Meranların Kraliçesi olan Şahmeran genç ve oldukça güzel bir kadındı. Belden aşağısı yılan üstü ise genç bir kadındı.

Bu efsaneye  göre Şahmeranı ilk gören insan Cemşabtı. Cemşab fakır bir ailenin çocuğuydu ve odun satarak aileye yardımda bulunuyordu. Bir gün arkadaşları ile beraber bal dolu bir mağara keşfettiler. Mağaradan içeri Cemşabı gönderen arkadaşları  paylarına daha çok bal düşmesini istedikleri için Cemşabı orada bırakıp kaçtılar. Cemşab mağarada bir delik görür ve oradan ışık geçtiğini fark edip cebindeki bıçağı ile deliği açmaya başlar , hayatında ilk defa bu kadar güzel bir bahçe görmüştür . Bu bahçede eşi benzeri olmayan çiçekler, havuz ve bir sürü  yılan görmüştü. Havuz başında kar gibi bembeyaz bir tahtta oturan Şahmeranı görür ve onun güvenini kazanarak yıllarca burada yaşar. Şahmeran ona tıp biliminin bilmediği bir çok şey öğretir ve aradan yıllar geçtikten sonra Cemşab ailesini özlediğini söyler ve gitmek için yalvarır. Bunun üzerine Şahmeran da kendisini salıvereceğini, lakin  yerini kimseye söylemeyeceğine dair söz vermesini ister ve oradan ayrılır.

Yıllar boyunca sözünde duran Cembaş ülkenin padişahı’nın hastalandığını duymuştur ve vezir hastalığın tek çözümünün Şahmeranın etini yemek olduğunu söyleyip her yere haber salmıştır. Ülkenin veziri herkesi tek tek hamama sokmuş. Sıra Cemşab’a gelmiş. Cemşab soyununca vezir Cemşab’ın derisinde pullar olduğunu görünce Cemşab’ı konuşturmayı başarmış. Cemşab kuyunun yerini gösterince Şahmeran bulunup dışarı çıkarılmış. Şahmeran Cemşab’a, “Benim başımı kaynatıp padişaha içir, padişah kurtulsun, gövdemi de vezire içir, ölsün, kuyruğumu da kaynatıp sen iç, böylece Lokman Hekim ol” demiş. Böylece vezir ölmüş padişah iyileşmiş ve Cemşab lokman hekim olmuştu. Efsaneye göre Şahmeranın öldüğünü yılanlar bilmemekte.  Tarsus’un, Şahmeran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından bir gün istila edileceği rivayet edilmektedir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.