Carpe Diem mi?

Carpe Diem: Latince anı yaşa anlamına gelen sözde çok basit uygulamada aşırı yan etkileri olabilecek bir deyiş. Peki gerçekten yapılan bütün felsefelere rağmen Carpe Diem ne kadar mantıklı? Ruhu yaş almış birini temsilen verilen bir cevap ” Carpe Diem sorumsuz insanların hayattan kaçma bahanesi…” Şeklinde olabilir ama hadi şimdi adrenalini, ruhunu genç kılmak için kullanan birini temsilen konuşalım.

Hayat sahiden o meşhur benzetmedeki gibi akan bir nehir ve bizde nereye aktığını, kaynağının hangi dağda gizlendiğini, içindeki canlıları ve koca koca kayaların güzelliklerini görmeden planlar yapıyoruz . Nehir şuraya aksa, o balık buraya yüzse, şu kaya çok büyük ya devrilirse?..  ve bütün bu olası planlar için, gelecek için, sürekli çalışıyoruz ve kendimize de şunu söylüyoruz ‘bugün çalış ve yarın rahat et!’ öyle büyük bir yalan ki bu…

Yarın ki hayaliniz rahat etmek olmasın, çünkü rahatlık insanoğlunun en büyük düşmanıdır, hayatınız boyunca konfor alanınızda kalmayı tercih ederseniz o alanda yapabileceğiniz tek şey günün sonunda rahat koltuğunuzdan hayallerinize tatlı bir elveda etmek olacak.

İnsan olmak zor arkadaşlar, hayal kurmak zor, onları gerçekleştirmek daha zor; zaten kolay olacağını kim söyledi ki ? Dün de zordu bugün de zor yarın da zor olacak ama her zaman zoru hissetmeyiz aslında çünkü elinden tutan sevdiklerin, kovaladığın boyundan büyük hayallerin ve umutların varsa zor yanından akar gider. Şimdiye kadar ki hayatınızı ele alın, haklı olduğumu göreceksiniz.

Hayat aslında çokça neşe, biraz keder, bolca kahkaha ve sonu olmayan bir gizem. Bu gizemin içinde kaybolmamak için bir yere, bir kişiye yada bir hayale sıkı sıkı tutunun ve bırakın zorluklar bütün gücüyle yanınızdan aksın.

Hayat yanınızdan akarken tadını çıkarın, her anınızın kıymetini bilin. O balığın nereye gideceğini değil ne güzel yüzdüğüne bakın, kaya devrilir mi diye değil de ‘kayanın üstünden manzara ne güzeldir’ diye düşünün, nehrin nereye döküleceğini değil ne harika aktığını keşfedin ‘suyun sesi varmış, su ne soğukmuş..’ diyin. İşte Carpe Diem budur. Yarınını riske atmayan ama yarının garantisi için bugününü de harcamayan kişilerin yaşam felsefesidir.

Böyle anlatınca Carpe Diem sorumsuzluktan öte tam bir tutku 🙂

Yarın için yaşamayın bugünü güzelleştirin çünkü o yarınlar hep yarın kalacak…

Bengisu TEMEL

bengi-temel
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Cennetten Bir Esinti: Bohemian Rhapsody

Cennetten Bir Esinti: Bohemian Rhapsody

Sonraki
OFF! YAZA DAHA ÇOK VAR.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.