Çare yine Sarıgül mü?

Mustafa Sarıgül… 2014 yılında,slogan olarak çıkan ve ideolojik bir olguya dönüşen yalnızca 2 kelimelik kavramlar vardı hayatımız da; Çare Sarıgül!

Tam 6 yıl geçti. 2014 de başlayan ve dillere pelesenk olan bu slogan Türk siyasi tarihinin tozlu sayfalarına karışmıştı. En azından biz öyle düşünüyorduk. Yanlış düşündüğümüz ortaya çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Sol Parti çatısı altında çok kez siyasi mücadele ve seçimlere giren,Şişli tarihinin en belirgin ve akılda kalıcı ilçe belediye başkanlarından Mustafa Sarıgül siyasete geri döndü .İlk önce bugünler de moda olan parti değil harekat adı altında sahneye çıktı Sarıgül. Geçmişte de vardı böyle huyları Sayın Sarıgül’ün.Chp ile siyasi çıkar kavgaları (koltuk kavgası) içerisine girdiğinde partiden hemen uzaklaşmak isterdi. Gidebileceği diğer bir parti de zaten Demokratik Sol partiydi. Sarıgül hemen oraya gitmezdi. Hesabını ,kitabını sağlam yapardı. Dsp eğer siyasi arena da varlık gösteriyorsa hemen kendini oraya atardı. Ama baktı ki Dsp’de iş yok , hemen sol kitlenin de gözüne batmamak için başka partilere gitmez ve harekat adı altında bir siyasi oluşum kurardı. İşte bu yılın son aylarında yine böyle bir harekat başlattı Sarıgül. Hiçbir siyasi parti bünyesinde yer almadığı zamanlarda kitlesini korumak ve siyasi medya dan düşmemek için başlattığı Türkiye Değişim Harekatı nı tekrar kurdu. Normalde geçmişte olanı söyleyeyim size:Sarıgül bu harekatı kurardı geçmişte. 2-3 yıl takılır. Seçim zamanı gelince tekrar bu harekatın tabanını kullanarak Chp ve Dsp ile belediye başkanı adayı olmak için görüşmelere başlardı. Enteresan bir siyasi stratejisi vardı anlayacağınız üzere Sarıgül’ün. Uzun lafın kısası bu harekat yine kuruldu. Biz yine Sarıgül kendine hobi edinmek için kurdu diye düşünürken,işin daha ciddi olduğu ortaya çıktı. Sarıgül geçmişte çok kez kurduğu bu harekatı partiye çevirdi. İlk kez genel başkan sıfatıyla siyasi hayatında yola çıktı. Çok partili siyasi hayat kavramını yanlış anladığımız bugünlerin üstüne bir örnek de Sarıgül vermiş oldu. Türkiye Değişim Partisi ile !!!

-Sahiden çare olabilir mi?

Uzun lafın kısası bu adam partiyi kurdu. Bizde onu gördüğünüz üzere değerlendiriyoruz. Ne bilim Sarıgül harbiden farklı bir siyasi profil. Parti açılışında oynayıp dans etmesi , enteresan parti müzikleri ve bir hayli ilgi çekici sloganları ile akılda yer edinmeyi başarabiliyor Sarıgül. Kimileri bu babacan ve neşeli tavırları samimiyetsizlik olarak değerlendiriyor. Bu davranışların özünde sadece oy alma güdüsünün olduğunu düşünüyor bir kesim. Onu seven kesim ise bu davranışların içten geldiğini ve karakterinin böyle olduğunu söylüyor. Sarıgül Türk siyasi tarihinde oldukça eski bir profil. İyisiyle,kötüsüyle uzun bir mücadele vermiş ve hala vermekte. Sıfırtan bir parti kurup bir yola çıkmak gerçekten cesaret işi. Onu bu irade gücü sebebiyle tebrik ediyorum. Ama Sayın Sarıgül üzelerek söylüyorum ki sizin ve sizin tarz siyasilerin devri artık kapanmak üzere.

 Değişen nesil ve uzay çağı dediğimiz bu dönem de artık belli bir yaş üstü siyasiler yer edinemiyor. Z kuşağı dediğimiz bu grubun da hiç sıcak bakmadığı tip siyasetçiler bu tip siyasetçiler; Yaşını başını almış,birçok siyasi kavga ve skandal ile gündeme gelmiş ve en önemlisi artık isim ve yüzleri çok eskimi siyasi tipler. Yeni nesilin ve Türk halkının bir çoğunun gereksiz siyasi kavga ve çekişmelerden sıkıldığı şu dönem içerisinde yine geçmişte çok fazla siyasi kavga yaşamış Sayın Sarıgül’ün çare olabileceğini düşünmüyorum. Halk artık bu siyasi  kavgalar , siyasi hakaretler ve nefret dili haricinde olan; dürüst,üsluplu,işinde uzman,teknokrat ve kalplere dokunan siyasiler istiyor. Özellikle siyaset eskisi olmaması da önemli . Sarıgül’ün diğer bir şanssız yanı da çok ama çok partili bir zamana gelmesi.Yani inanılmaz sayıda parti var Türkiye’de.Halkın görüşlerinin stabil olmadığı ve oldukça dağılgan olduğu bu dönemde bir kitle edinip iktidar olmak çok zor. Hele Sarıgül  gibi yeni bir parti mensubu için daha da zor bir olay. Bu kırılgan ve hemen her gün değişen Türk halk sosyolojisinin çoğunluğunu almak eskisinden oldukça güç durumda. Sarıgül sol kökenli bir isim. Ama iyi bir oy edinebilmesi için sol-sağ demeden her kesimin oyuna ihtiyacı var o kesin. Oldukça zor bir durumda.Çünkü ne hiçbir zaman Chp’ye ait oldu. Ne de sağ kesim partiler ile bir bağı oldu Sarıgül’ün. Sağ kesim seçmenin hiçbir zaman tasvip etmediği bir siyasetçi olduğu için o taraftan oy alması gerçekten çok güç bir durum. Zaten iktidar sağ taraftan. Bir de sağ bloka Deva-Gelecek partisi eklendi. O taraftan şansı olmayan Sarıgül en azından yıllardır belediye başkanlığı yaptığım sol kesimden oy alayım,belki ikinci tura kalırım diyecektir.Ama o daha da zor. 2019 yerel seçimlerinde Chp ile münakaşa içinde olması,yıllar önce Kılıçdaroğlu ile siyasi kavgalara girmesi ve Chp’ yi çok kez terkedip parti değiştirmesi sebepleriyle artık sol kesim seçmen tarafından sıcaklıkla bakılmıyor. Hatta en az sağ seçmen kadar sol seçmen de Sarıgül’ü sevmiyor. Üzülerek söylüyorum ama Sarıgül’ün emeklilik seçimi olabilir önümüzde ki seçim…

Son olarak :

Biz *Çare Sarıgül* etiketini çok sevmiştik. Ama keşke aklımızda 2014 den güzel bir hatıra olarak kalsaydı. Başlıkta sormuştum ya Çare yine Sarıgül mü? diye. Aslında çare hiç Sarıgül olmadı. Biz sadece sloganı çok sevmiştik…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.