Zodyak ve Burçlar Kuşağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burçlar Kuşağı ve Zodyak Nedir?

Zodyak, bir gök bilim terimidir. Farklı şekilde tanımlamaları vardır .Fakat hepsinin anlamı aynıdır. Gökkubbe altındaki tüm yıldız ve gezegenler veya bakıldığında gökyüzünde gördüğümüz her şeye Zodyak denir. Evrende bulunan tüm gökcisimlerini içeren bir isim olarak düşünülebilir. Bir insanın gökyüzüne baktığı zaman en net gördüğü gök cismi Güneş olup Zodyak’a Güneş’de dahildir.

Özellikle burç yorumlarında sıkça karşılaşılan bir terimdir Zodyak. Yıldız haritası çıkarılırken Zodyak’dan faydalanılır, burçlar gözlemlenir. Burçlar farklı takım yıldızları ile sembolize edilir. Gökyüzünde bulunan tüm cisimlerin bir hareket alanı vardır. Özellikle gezegenlerin hareketleri burç yorumu yaparken dikkate alınır. Her cismin dünya ve çevresindeki diğer gök cisimlerine etkisi vardır. Dünya farklı enerjiler arasında bulunan bir gezegendir. Bundan dolayı gezegen hareketleri ve takım yıldızlarının enerjisi dünya üzerindeki insanları etkilemektedir.

Bugün en çok kabul görülen ve pek çok ülkede geçerliliği bulunan 12 burç bulunmaktadır. Bu burçların 0 noktasını Koç burcu oluşturur. Yani başlangıç noktası Koç burcudur. Koç burcunu temsil eden bir takım yıldızı bulunmaktadır.

Zodyak Kuşağı Burçları sırasıyla; 

KOÇ – BOĞA – İKİZLER – YENGEÇ – ASLAN – BAŞAK – TERAZİ – AKREP – YAY – OĞLAK – KOVA – BALIK

Yıl içerisinde Güneş’in hareketleri değişiklik gösterir. Bundan dolayı takım yıldızlarının yerleri de değişir. Ayrıca takım yıldızlarının etkisi altında olduğu gezegenler vardır. Her burcun kontrol altında olduğu bir gezegeni mevcutken Aslan burcunu Güneş yönetmektedir. Özelikle Aslan burcuna mensup kişilerin liderlik sıfatı taşımaları da bu yüzdendir.

Burç yorumu denildiği zaman akla gelen bir diğer durum ise yükselen burçtur. Yükselen burç doğum saatine göre hesaplanır. Örneğin; 25 Ekim doğumlu bir insan Akrep burcudur. Akrep burcu 23 Ekim – 22 Kasım tarihleri arasını kapsar. Bu tarihler arasında doğan herkes Akrep burcudur. Fakat bu Güneş burcunu temsil etmektedir. Yani Güneş burada yönetici anlamında kullanılmıştır ve Güneş’in konumu doğum günüyle eştir. Böylelikle doğduğunuz gün hangi burç tarihleri arasındaysa Güneş burcunuz odur. Yükselen burç hesaplamalarında ise doğum saati kullanılır. Doğduğunuz saatte Güneşin ve takım yıldızlarının konumuna göre yükselen burç hesaplanır. Güneş burcu kadar yükselen burç da kişi üzerinde etki yapar.

Çok eski çağlardan günümüze kadar takım yıldızlarına ve gezegenlere karşı inançlar mevcuttur. Gök cisimleri kutsal sayılmakta ve insanları yönettiğine inanılmaktaydı. Günümüzde bu düşünce çok da fazla değişmiş değil. Astrolojik çalışmalar yapan Mısır ve Hindistan’da da kendilerine ait burç kuşakları ve bunların tanımı vardır. Bu gün batılı yorumların dışında en çok bilineni ise Çin astrolojisidir.

Yıldız Haritası çıkarılırken Yükselen burç dışında Ay Burcu yada Alçalan Burç belirlemek de mümkün. Tüm bunlar kişilik özellkleri açısından analiz verse de tahmini olarak gelecek yada hedefler hakkında da bilgi verir. Ay burcu doğduğunuz saatte Ay’ın konumundaki burça göre belirlenirken Alçalan burç ise yıldız haritasındaki 7. ev diye tabir edilen kısımda yer alan burçtur. Bu burç genellikle yükseleninizin zıt burcu olur ve evlilik hakkında bilgi verir. Örneğin nasıl bir eş aradığınızı yada içten içe hangi özelliklere sahip olmasını istiyorsanız buna 7. evdeki burç sayesinde yanıt bulabilirsiniz.

Özlem Yılmazer
English Language Teacher
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Diyetini Bozmak İstemeyenler için Düşük Kalorili 5 Tatlı

Diyetini Bozmak İstemeyenler için Düşük Kalorili 5 Tatlı

Sonraki
İhtiyarlar ve Kitaplar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.