Birtakım Garip Yaşamlar: Garip'in Haykırışı

Zemherinin bedenime acımasızca nüfuz ettiği bir akşam doğmuşum. Çöp kutusunda titrerken birtakım alkolik adamlar bulmuş beni. Ne acı bir çocuğu çöpe atmak? Kullanılmış olsam neyse, tazecikmişim daha, tazecik(!)

Adımı alkolikler koymuş benim. Adımı ‘Garip’ koymuşlar. Ne kadar garip, ne kadar gülünç ve çaresizce, ne kadar kimsesizce ve zavallıca değil mi?

Ben zavallıların ve kimsesizlerin sesi oldum. Doğam gereği veyahut istemimle bunu bilemiyorum. Bildiğim pek bir şey kalmadı zaten. Tek bildiğim garip yaşamları haykırdığım. Dinleyin benim sesimi insan olanlar, dinleyin;

Çöp kutusuna atılan bebeklerin çığlıklarını duyun, sokakta yetişen çocukların ufacık çikolata parçası için sessizce ağlayışlarını… Sevgiden yoksun kalmışların sevgi için yalvarışlarını duyun, ilmek ilmek mizacına sertlik takınanların kalbindeki yumuşaklığı…

Terkedilmişlerin arayışlarını duyun, terkedilmişlerin yasını…

Duyun insanlar, duyun bu haykırışı;

Kafasında milyon düşünceyle sokakta dolaşanların kaygısını duyun, sokak ortasında dayak yiyen kadının acısını…

‘Ruhsuzum’ diye dolaşan adamın/kadının duygularındaki gücü duyun, Haksızların hak uğruna verdiği mücadeleyi…

Duyun insanlar, duyun fakat kulağınızla değil, kalbinizle duyun. Kulağınız hatırlatmaz size işittiklerinizi, kalbinizde hatrı kalsın bu kahvenin. Bir garip yaşamı duyun, her garip yaşamı bir duyun. Öyle duyun ki bu haykırışı, duyduğunuz vicdanınıza nüfuz etsin. Ben ki çöpte bulunmuş bir garibim. Bir garibim fakat haykırışım tüm gariplere. Ben nasıl her garibi duyuyorsam, siz de bir garip kalmayın bu işe. Duyun insanlar, duyun ki sızlamasın açılan yaralar, titremesin bir beden daha tenhada. Benim adım Garip. Haykırıyorum hak uğruna, haykırıyorum tüm garipler adına. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorum

  1. Aslında garip olan insanoğlunun bu kadar acı içinde hala yaşamaya çalışmasıdır . Ve acı tıpkı beyaz gibidir . Bütün o farklı hikayeleriyle tüm renkleri içinde barındırır. Kırmızı veya mavi tek bir yerde toplanır , beyaz ; yani asılolan..