Birden Gelen Motivasyon Hissi

Hepimiz zaman zaman tükenmişlik hissetmişizdir. Hiçbir şeyin yoluna girmeyecek hissi, gelecek kaygısı, geçim kaygısı, aile baskısı, sorumluluklar. Bir çok etken bir araya gelir ve bizi ağırlığı altında ezer. Kısaca depresyona gireriz diyebiliriz.

Bazen bu depresyon hissi beklenmedik bir anda birden bire de gelebiliyor. Eminim çoğumuz bir kere de olsa yaşamıştır bu hissi. Ortada hiçbir problem yokken canımız sıkılır, kötü hissederiz. Belki de günlük rutinler ve tekrarlanan her şey sıkar canımızı.

Ama bazen bu hislerin tam tersi oluyor. İçim inanılmaz bir hisle doliyor ve bir sürü güzel ve yararlı şey yapmak için can atıylorum. Normalde bana karşı olan beynim bir motivasyon konuşması yapar. 

İnternette gördüğüm kadarıyla genelde insanlar bu hisse geceleri kapılıyor. Her şeyi düzeltme isteği oluyor. Benim için belirli bir saati yok ama belki sizin için vardır.

Bahsettiğim konu yapmamız gereken bir iş için moral depolamak değil. Mesela acilen halletmem gereken bir iş için bugün içimde biraz moral toplar, yarın erkenden kalkıp yaparım.

Ama bu birdenbire gelen his bütün diğer motivasyon konuşmalardan ve moral depolamaktan çok daha etkili. Geçici mi? Evet. Ama o anda kalkıp bir tane olsa da bir iş yapmak bile kendimize bir katkıdır.

Birkaç sayfa kitap okumak, biraz soru çözmek, yazı yazmak veya resim yapmak. Bize o anlık bir iş, iyi bir üniversite veya para kazandırmaz ama bize küçücük de olsa bir şey katar.

Bir gün gelir o okuduğun birkaç sayfa kitaptan sevdiğin biriyle sohbet edersiniz, çözdüğün tek bir soru tipi sınavda çıkar, yazdığın yazıyı bir yerde yayınlarsın veya çizdiğin resmi birilerine hediye edersin.

Bütün bunlar anlık gerçekleşmiş, planlanmamış bir şey olsa da sana bir gün katkıda bulunur.

Hayatı her türlü şeyden birikim yaparak yaşıyoruz ve kendimizi geliştiriyoruz. Hayatımızın sonlarına geldiğimize iyi bir yaşam sürdüm diyebilmek bizim elimizde ve bu fırsatları bulduğumuzda kaçırmamamız gerekir.

Bu yüzden anlık motivasyon patlamaları yaşadığınızda üşenmeyin ve tek bir gün tek iyi bir şey yapacak olsanız bile yapın.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.