BİR UMUDUN OLSUN

      Umudun insanı ayakta tutan en önemli faktör olduğuna inanıyorum. En karanlık, en zor geceleri düşünelim. Artık güneşin doğuşunu bile umursamadığın, hayatının bir daha asla düzelmeyeceğini düşündüğün, hiçbir şeyden zevk alamadığın,”niye yaşıyorum ki ben” dediğin ve sabaha kadar kendi kendine kurduğun geceleri.. Bir anlık karamsarlığa bürünüp kendini herkesten soyutlar insan, İşte tam bu noktada araya “umut” girer.

     Düşündüğün geceler boyu kafanda kurduğun her şeyin yerini umut alır. Nasıl mı?..

    Şöyle ki; Her insanın tutunduğu bir dalı vardır, ben buna umut olarak bakıyorum. Kiminin umudu annesi, kiminin babası, kiminin kardeşi, kiminin bir dostu, kimininse gönlüne düşen kişi. Fakat şöyle de bir şey var ki, umudu sadece insanlara bağlayamayız. Kiminin umudu duvara astığı o büyük tablo, kiminin umudu elinde kalan o son fotoğraf karesi, kiminin umudu düşleri, evet düşleri. Belki de en büyük umut düştür. Belki gerçekleşecek, belki asla yaşanmayacak. Olsun, sen yine de düşlemeyi bir an olsun bırakma. Her zaman tutun o düşlerine, umuduna. Seni sen yapan şey o aslında. Umutlarına tutunduğun sürece hayat daha anlamlı, daha çekilir, beklemeye değer bir hâl alacak. Şimdi her şeyden vazgeçtiğin o an’a dönelim, değer miymiş? Bunun cevabının “hayır” olduğunu biliyorum. Her ne yaşanırsa yaşansın kendini bırakma, işte tam da o an umutların gelsin aklına. Ailen, düşlerin, o fotoğraf karesi, geleceğin.. Bunlardan sakın vazgeçme, işte bunlar seni ayağa kaldırıp daha güçlü bir insan yapacak.

    Şimdi her şeyi bir kenara bırak ve sevdiklerine sarıl. Daha sonra yapmak istediğin her şeyi umut et ve yap. Hiçbir şey senden, umutlarından önemli değil, unutma. O fotoğraf karesine bak doya doya, öp gerekiyorsa. Şimdi geç yatağına ve düşlemeye başla, o güzel düşlerinin peşini asla bırakma..

okur

Yazar: i-k

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.