Bir Ülkenin Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı?

Bir Ülkenin Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı?

Bu soruyu ülkemizde öğrenimini tamamlamış ve devam ettiren vatandaşlarımıza sorduğumuz zaman herkesin tek cevabı olacaktır: Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim sistemi gibi olmamalı. 

Peki eğitim sistemimiz nasıl olmalı? Bu konu hakkında eminim herkesin bir fikri vardır. 

Eğitim sistemimiz ezbere dayalı bir strateji oluşturmuş durumda. Halbuki dünyada böyle bir eğitim ya da öğretim stratejisi bulunmamakta. Öğretmenlerimiz de okulda isteyerek ya da istemeyerek ezbere dayalı eğitim veriyorlar. Peki nasıl? Bazı öğretmenlerimiz derse, çalışmak istemeyen bir öğrenci gibi hazırlıksız geliyorlar. Materyallerle, uygulanacak etkinliklerle veya sorulacak sorularla öğrenciyi düşündürüp problem çözmeye odaklı öğrenci yetiştirmek yerine, elindeki kitaptan okuyan ve yazılı sınavlarında öğrencilerden kitabi bir dil isteyen öğretmenlerimiz mevcut. 

Eğitim sistemimizin öğrenciyi  ön plana çıkarması elzemdir. Bruner’in, ‘Buluş Yoluyla Öğretim Stratejisi’ nde belirttiği bazı görüşlere göre :

“Öğrenmede öğrencinin aktif olması gerekir. Öğrenci sınıfta bağımsız ve girişimci olmalıdır.” 

Bu stratejiyi ele aldığımızda öğrencinin aktif hale gelmesi bekleniyor. Öğrenci eğer sınıfta bağımsız ve girişimci olursa okul dışında da girişimci ruhu gelişecektir. Belki de ülkemizdeki en büyük eksiklik öğrencilerimizin okullarda aldığı eğitimin onları pasif duruma düşürmesidir. 

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir