BİR İRLANDA GELENEĞİ (CLADDAGH YÜZÜĞÜ)

  Alyans ; evlilik , nişan , söz , ya da insan ilişkilerinde sadakati temsil ediyor . Fakat bazı ülkeler bu geleneği daha da özelleştirmek adına farklı bir yüzük tasarlayabilirler . Örneğin İrlanda gibi .   

Konumuz Claddagh Yüzüğü . Bu yüzüğü özel yapansa bir ülke ile sınırlı kalmayıp dünyaya yayılması ve asırlarca uzun yaşayarak geleneği devam ettirebilmesi .   

İrlanda ‘ nın Claddagh kasabasında 17. Yüzyıl ‘ da tasarlanmıştır . Şekli bir kalbi tutan iki elin üzerine konmuş taç şeklindedir . 

Adını üretildiği kasabadan almıştır . Kalp aşkı ,eller arkadaşlığı ve taç da sadakati simgeler . 

Peki bir yüzük bunca anlamı beraberinde taşıyorken nasıl bir alyans gibi nişanlarda kullanılabiliyor ?   

Tasarımcımız bunun için de düşünmüş . Takan kişinin taktığı parmağına göre farklı mesajlar vermesi ve bunların her birinin bir anlam içeriyor olması …        

  • Kişi yüzüğünü sağ eline ve yüzüğündeki kalp dışarıya bakacak şekilde taktıysa o kişinin kalbi boş demektir. Karşısındaki kişiye yeni bir ilişkiye hazır olduğunun mesajını vermektedir.
  • Kişi sağ elinde ve yüzüğündeki kalp kısmı içeri bakıyorsa bu kişi kalbinin birisi tarafından fethedildiğini anlatmak istiyordur.
  • Sol ele takılması  daha ciddi anlamlar içerir. Sol elde ve yüzük dışarı bakacak şekilde takılmışsa kişi nişanlıdır.
  •  Ve en güzel haliyse, kişi kalp içe dönük olarak ve sol ele takılmıştır. Bu kişi evli ve birisine sadakat ve aşkla bağlı demektir.

Yaygınlaşmasının ardından pek çok  değişik tasarımı yapılmıştır . Küpesinden kolyesine kadar değişik renklere bürünmüştür . Aynı zamanda kapı tokmağı olarak bile evleri süslemiştir . 

İrlanda da ünlenmesiyle  evlenecek olan genç kızlara alınarak resmen gelenek haline gelmiştir . 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum