Bir Ertem Eğilmez Hatırası: Gülen Gözler

Süt Kardeşler, Neşeli Günler gibi daha birçok filmin yönetmen koltuğunda oturan Ertem Eğilmez’in Gülen Gözler filmini inceleyeceğiz. Vecihi karakteri ile Şener Şen, Yaşar Usta karakteri ile Münir Özkul, Fikret karakteri ile Ayşen Guruda ve Adile Naşit, Halit Akçatepe, Itır Esen, Şener Şen gibi dönemin nadide oyuncularıyla ile izleyiciye sıcacık bir hikâye sunuyor.

Yaşar Usta tiradı ile akıllara kazınan Münir Özkul, erkek çocuk babası olma ümidi ile 5 kız çocuğuna da Hikmet, Ismet Fikret, Nedret, Nusret isimlerini vermiştir. Laz bir mütahitin inşaatında usta olarak çalışan Yaşar Usta, eşi Nezaket ile sıradan bir hayat sürdüğünü zanneder. Amma velakin, Türk sinemasının Hafize Anası (Adile Naşit), sırf kızlarının üzülmesine dayanamayarak çoğu şeyi eşi Yaşar Usta’dan gizleyerek kızlarının istediğini yapar. Tam bu noktada Adile Naşit canlandırdığı direkt karakterlere nazaran farklı bir yönünü göstermiş olur fazla detay vermeyelim devamını filmi izleyerek görün.  

Neden İzlemeli? 

Her filmde olduğu gibi Gülen Gözler filminde de seyirciye mesaj veren iyi ve kötü karakterler var. İyiliği temsil eden Yaşar Usta ile kötülüğü temsil eden Yunus’un tanışıklığı repliklerde fark edileceği üzere eskiye dayanır.  İlişkileri her ne kadar eskiye dayanır olsa da konuşmalardan anlaşılacağı üzere karakterleri uyuşmaz. Yaşar Usta çalıştığı inşaatın mütayiti olan Yunus’a her seferinde insan sağlığı güvenliği için malzemeden az kullanmaması gerektiğini dile getirir.

Yunus için ise para insandan daha önemli olduğu için Yaşar Usta’ya kulak vermez ama oğlunu (Halit Akçatepe) da yetişmesi için Yaşar Usta’nın yanında çalıştırır. Yaşar Usta’nın bu tavrı seyirciye insanlık bakımından Yunus ’dan ne kadar üstün olduğunu gösterir. Öyle ki, Yaşar Usta her ne kadar Yunus gibi durumu iyi olmasa da filmin sonuna doğru insanlığın kazandığını tanık oluyoruz. Dünya ne gariptir ki Yunus’un oğlu Temel Yaşar Usta’nın güzeller güzeli kızı (Müjde Ar) a âşık olur. Ancak Yunus, bu evliliğe karşı çıkmak ile de kalmaz oğlunun düğün masraflarını da Yaşar Usta’ya ödetir. 

Filmi güzel yapan başka bir detay ise; en olmadık zamanlarda Yaşar Usta’nın kızı Fikret’e talip Vecih’inin ev ziyaretleridir. Yaşar Usta bin defa vermiyorum dese de Vecihi her seferinde pes etmez ve gelir en sonunda da muradına erer. İkili arasında geçen diyaloglar yıllar geçse de seyirciyi güldürür cinsten. Gülen Gözler filmi ile Vecihi karakteri seyircinin sempatisini kazanmakla kalmamış karakteri sevenler için Vecihi bardak altlıkları, kupaları tasarlanmasına vesile olmuştur. Filmi güzel kılan diğer detay ise Melih Kibar tarafından yapılmış filmin müziğidir.

Gülen Gözler bize ailenin önemini vurgular. Bir babanın durumu ne kadar kötü olsa da kızlarının evlenirken mutlu olması için katlandığı sıkıntıları gösteriyor. Mutluluğun para ile değil insanlık ve samimiyet ile kurulabileceğini resmediyor. Filmde bir sahne var ki birden fazla izlemiş olsanız bile ağlamaklı olabiliyorsunuz.  Göz atmak isterseniz Netflix ya da Youtube platformları üzerinden filmi izleyebilirsiniz.

okur

Yazar: Irem-Surel

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum