BİPOLAR HANIM

Merhaba;

Aslında yazacak o kadar çok şey varken bir yandan ise yok. 

Bu gün sizlere bipolar hanımdan  bahsedeceğim.

Nedir bu BİPOLAR ?

Bilimsel olarak açıklarsak iki uçlu duydu durum bozukluğu olarak tanımlanır. Bana kalırsa iki ucu boklu değnek ya da aynı anda iki farklı duyguyu hissedebilme olarak tanımlayabilirim.Genellikle haftalar, tedavi edilmediğinde ise aylar sürebilen mani ve depresyon dönemleri görülür. Depresyon dönemlerinde neşesizlik, enerji eksikliği, uyku ve iştah bozuklukları, düşüncelerde yavaşlama, özgüven eksikliği, cinsel isteksizlik ve iç sıkıntısı ortaya çıkabilirken mani döneminde bunun tam tersi olarak, enerji fazlalığı,  hareketlilik, çağrışımlarda ve konuşmada artış, aşırı özgüven ve karşı çıkıldığında öfkelenme, tablo ağırlaştığında da cinsel etkinliklerde ve para harcamada aşırılık dikkati çeker. Atak dönemleri dışında kişi normale döner. Bu ataklar yılda birkaç kez olabileceği gibi, uzun yıllar ataksız da geçirilebilir. Bazen özellikle mani döneminde aleyhinde bulunulduğu biçiminde şüphecilik olabilmekle birlikte olmayan sesler duyma ya da şekiller görme (halüsinasyon) durumuna rastlanmaz. 

Tıbbı tanımı budur sevgili dostlar. Birde benim gözümden anlatmak gerekirse; mani dönemlerinde hayat size toz pembe gibi gözükür.Enerjiniz hiç bitmez.Uzun saatler uyuyamazsınız. En önemlisi insan seçemezsiniz.Yani insanlara çabuk güvenirsiniz,sorgulamazsınız yani bende böyle oldu.Evet sevgili dostlar, gelelim depresyon dönemine bu dönem tam bir felakettir. Hayattan hiç zevk alamassınız. Mutlu olmazsınız, dünyanın en kötü durumda ki insanı sizsinizdir.Kısacası hayat sizin için berbattır. 

BİPOLAR HANIM NEDEN OLUR?

Bipolar bozukluğun oluşumunda bünyesel biyolojik ve genetik etkenlerin rolü önemli olmakla birlikte bu durum rahatsızlığın her kuşakta görüleceği anlamına gelmemektedir. Ataklar stres verici ya da heyecanlandırıcı yaşam olayları ile tetiklenebiliyorsa da rahatsızlığın oluşumu bütünüyle psikolojik etkenlere ya da kişilik özelliklerine bağlanamamaktadır.

Evet sevgili dostlar bendeki genetik olarak gelmekte olup baba tarafından geçmiştir.

Ben şöyle düşünüyorum ki biz bipolar hastası insanlar olarak özel ve güçlü insanlarız.Çünkü hayatımızda olan zorlukları bir hastalıkla beraber yaşamak zorundayız .Bipolar hanım bizi ne kadar zorlasa da ve yaşam,başımıza gelen olaylar, yediğimiz darbeler, hayat sınavımız ne olursa olsun biz buradayız, ben buradayım nefes alıp verdiğim müddetçe de güçlü ve özel durmaya devam edeceğim.

BİPOLAR HANIM TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Bipolar bozuklukta atak sırasında uygulanan ve yeni atakları önlemede kullanılan iki tip ilaç tedavisi bulunmaktadır.  Manik ataklarda daha çabuk sonuç almak için ek olarak sakinleştirici ilaçlar tercih edilirken, depresyon döneminde tablonun ağırlığına bağlı olarak değişik antidepresan ilaçlara da başvurulabilir. Antidepresan ilacın bipolar bozukluğu olan kişide bir manik atağı tetiklemesi olasılığı vardır, bu nedenle kişinin gereksinimi ile olası risk hekim tarafından değerlendirilerek hastanın yararına olan yönde tercih kullanılır. Tedavi programı o kişideki rahatsızlığın dönemi ve seyrine bağlı olduğundan özel olarak planlanır.

Ben ise 3 adet ilaç kullanıyorum sevgili dostlar. İlaçları kullandığım zaman her şey yolunda ve umursamaz oluyorsunuz. Ama bıraktığınız zaman gerçekten her şey çok karmaşık ve kötü olabiliyor. aynı anda mutlu ve mutsuz olabiliyorsunuz. ya da 5 dakika arayla bu şekilde olabiliyorsunuz. Nasıl oluyor diyebilirsiniz. Ama şaşırmayın oluyor:)

Evet sevgili dostlar eğrisiyle, doğrusuyla bildiğim ve yaşadığım kadarıyla size açıklamaya çalıştım.Tabi bilimsel olarak açıklamak için internetten yardım da aldım tabi ki 🙂 hayat bu sevgili dostlar,zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim hoşçakalın..

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.