Bedava Gibi Görünen Pahalı Eğitim Sistemi Eleştirisi

Yıllardır devlet okulları bedava olduğu ve öğrenim görmek için herhangi bir ücret alınmadığı için gittik.

Çoğumuz orta halli ailelerin çocuklarıyız ve ek harcama yaparken bir kereden fazla düşünürüz. İstekleri geçtim ihtiyaçlarımızı bile erteliyoruz zaman zaman.

Peki neden devlet okuluna bile gitmek bu kadar masraflı? Her yıl okul eşyalarına bir sürü para harcıyoruz. Defterler, kalemler vs. Hadi bunlar genel ihtiyaçlar diyelim. Peki ya test kitapları? Bir kitap alayım diyorum. Elli altmış lira. Bir dersten bir kitap bu. İyi bir üniversite için çok fazla soru çözmem gerekiyor. Birkaç dersten birkaç kitap almam gerekiyor ki bu neredeyse bir maaştan fazlası demek.

Ayrıca test kitapları haricinde okula saçma sapan nedenlere para vermemiz de var. Yok top parasıydı, yok aidattı, yok deneme yapılacaktı diyerek para topladılar. Öğretmenlerin de bu konuda baskı yapıp herkesin içinde azarlaması da ayrı bir durum.

Hadi üniversiteye kadar atlattık. Peki ünivetsite okumak için çok daha fazla harcamamız gerekmesine ne demeli. Yurt parası, yemek parası. Ayrıca üniversitede alacağımız kitaplar çok daha pahalı.

Tamam birilerinin bunu ödemesini istemiyorum. Ama en azından bu fiyatlar indirilse olmaz mı? Ders kitabını kim kötü niyetle alır ki? Neden biraz daha destek sağlanmıyor?

Ve bütün bunların dışında hepimizin istekleri var. Genciz, iyi giyinmek, gezmek istiyoruz. Ömrümüzü derslere ve birkaç zengine daha fazla para kazanıp karın tokluğuna çalışmaya adayacak değiliz ya.

Bütün bu sebeplerden dolayı eğitime bir servet harcıyoruz ve sonuç: Bölümümüzle alakasız asgari ücretli bir iş.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum