Bebek Odası Dekorasyonu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

mavi bebek odası

Bebek odası evlerimizdeki en titiz olduğumuz, üzerine en fazla özendiğimiz odalardır. Bu odaları belirlerken bir bebeğin büyüme aşamalarına ve gelişme çağında dikkat etmemiz gereken bütün noktalar göz önüne alınmalıdır. Bebeklerimizin büyümelerini beklerken her şeyin çok sağlıklı ve düzenli olmasını isteriz. Bunun için oda seçimine, oda dekorasyonuna, kullanılacak bebek karyolasından, oda süslemelerine kadar her şeye dikkat etmemiz gerekir.

mavi bebek odası

Bebek Odası Nasıl Seçilmelidir?

Bebeklerimiz için tercih edeceğimiz odalar, bebeklerimizin emeklemesi ve yürümesine izin verecek büyüklükte olmalıdır. Bebek odasına koyduğumuz eşyaların dışında büyükçe bir alanı içine alacak bir oda belirlemeliyiz. Burada dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi de bebek karyolasının büyüklüğü ve bebek elbiselerini koyacağımız dolapların boyutlarıdır. Bu eşyaların büyüklüklerini oda boyutlarına uygun olarak belirlemeliyiz.

Bebek odası dekorasyonunda seçtiğimiz oda yeteri kadar doğal ışık alan bir oda olmalı ve kolay havalandırılmalıdır. Yer döşemeleri anti-bakteriyel olarak seçilmelidir. Bebeğimizin sağlığı açısından bu çok önemlidir. Bebek odası dekorasyonu için alacağımız mobilyalar açık renkli sıcak tonda olmalıdır. Açık yeşil, mavi, sarı, turuncu gibi renkler tercih edilmelidir. Bu renkler bebek odalarını daha ferah ve görsel olarak güzel gösterecektir. Bebek salıngacı tercihi doğal malzemelerden yapılmış salıncaklardan olmalıdır. Bebeklerimiz her nesneyi ağızlarına aldıklarından doğal malzemeler bebeklerimiz için daha sağlıklı olacaktır. Bebek odalarımızın aydınlatmaları bebeklerimizin gözlerine zarar vermeyecek şiddet de olmalıdır. Bebek odalarına koyacağımız mobilyalar mdflam malzemelerinden yapılmış olmalıdır. Bu mobilyalar sabitleme aparatları ile duvarlara sabitlenmelidir.

Bebeklerimizin sağlıklı büyüyebilmeleri için bu noktalara dikkat etmemiz gerekir. Bunların yanında çocuk doktorlarından veya uzmanlardan yardım alınmalıdır. Bebeklerimizin sağlığı söz konusu olduğu için her türlü desteği almalı ve bebek odası dekorasyonunu uzmanların fikirleri ışığında yapmalıyız. Bebeklerimiz bizim en kıymetlilerimizdir. Bu nedenle doğumlarından itibaren gözümüz gibi sakınırız. Bebek odaları; bebekler doğmadan önce tasarlamaya başladığımız, farklı dekorasyon fikirlerini bir araya getirdiğimiz odalardır. Yapacağımız bebek odası dekorasyonlarının eğlenceli ve şık olması hem evimizi görsel anlamda güzelleştirmiş oluruz hem de bebeğimizin büyüyeceği odayı güzelleştirmiş oluruz.

ışıklar altında yatan bebek

Bebek Odası Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

Bebek odalarında yapacağımız aydınlatma lambasını abajur şeklinde tasarlayabilir, abajur kağıdını hayvan resimleri ve figürleri olacak şekilde seçebilir ve renkli lambalar ile tasarlayabiliriz. Böylece lambayı yaktığımızda odanın içine renkli ve hayvan figürlerinden oluşan gölgeler dolacak, odaya farklı bir hava verecektir. Bebek odası duvar kağıtlarını hayvanlardan oluşan duvar kağıtları olarak yada sadece araba resimleri ile döşenmiş kaplama kağıtları şeklinde tercih edebilir, bu duvar kağıtları ile kaplayarak odaya çocuk odası havası verebiliriz.

Bebeğimizin adını büyük süsleme köpükleri ile harf harf yazdırarak bahçemizdeki ağaçlardan bir dal kopararak bu harfleri kopardığımız ağaç dalına asabiliriz. Bebeğimizin gelişimini takip edebilmek için isim cetveli yapabiliriz. Bebeğimizin adının harflerini 10 ar cm boyutlarında köpüklerden yaptırarak boyadığımız düz bir ahşap üzerine yapıştırabiliriz. Böylece kendi yaptığımız isim cetveli ile bebeğimizin gelişimini takip edebiliriz. Küçük oyuncaklar ile farklı dönenceler yaparak odanın tavanına çok sayıda asabiliriz. Bebek odası duvarına 10 adet çerçeve asarak bebeğimizin her 6 aylık fotoğrafını çekere bu çerçevelere koyabiliriz. Bebeğimizin karyolasını boyasız halde satın alıp değişik renklere boyayabilir, karyola tabanına bebeğimizin adını yazabiliriz. Bebek odası tavanını doğa orman şeklinde boyayabilir ve bebeğimizin kendisini farklı bir havada hissetmesini sağlayabiliriz.

Yapacağımız eğlenceli bebek dası dekorasyonları ile hem bebek odasına farklı bir hava kazandırmış oluruz hem de yaratıcılığımızı kullanarak standartların dışında bir bebek odası tasarlayabiliriz.

Nazlı Özer
Kız annesi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mucizeyi Başarmak
Sonraki
İstanbul’daki En Uygun Semt Pazarları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.