Başarılarıyla Kıskandıran Emektar 5 Köpek

Başarılarıyla Kıskandıran Emektar 5 Köpek

Başarılarıyla Kıskandıran Emektar 5 Köpek

Köpekler, cesaretleri, dostlukları ve kolay eğitilebilir oluşlarıyla her zaman insanlara en yakın hayvan olmayı başardılar. Köpekler sadece dostluklarıyla değil, askeri sahada, acil durumlarda ya da güvenlik alanında da insanların yol arkadaşı olmaya devam etti. Biz de başarılarıyla herkesi kıskandıran, cesur 5 köpeğin hikayesini sizin için derledik…

1. ABD’nin askeri rütbeli ilk köpeği “Stubby”

Çavuş köpek Stubby, I. Dünya Savaşı’nın bir kahramanıydı. Onun hikayesi bir askerin, eğitim kampı alanında yavruyken Stubby’i bulmasıyla başladı. Askerler tarafından sevilen ve savaş sırasında herkese moral dağıtan Stubby, askeri eğitim aldı. Bu eğitimin sonucunda çok başarılı bir askeri kariyere sahip oldu. Savaşta yaralı askerleri bulma görevini yerine getirdi, pek çok yabancı casusun yakalanmasına yardım etti. Stubby, ABD Ordusu tarihinde askeri rütbe alan ilk köpek oldu. Savaşta gaz bombasından yaralanıp gazi olan kahraman köpek daha sonra pek çok dernek için de çalıştı. ABD başkanları tarafından madalyalar verildi. Stubby doğduğu tarih olan 1916’dan 1926’da ölene kadar Amerika’da ünlü bir askeri köpekti.

2. Polis köpeği “Danko”

Alman kurdu olan Danko İspanya’nın ilk polis köpeklerinden biri ve yüzlerce insanın hayatını kurtardı. Danko sadece 5 yaşındayken eğitilmeye başlandı. İşe 4 yıl önce başladığında görevi insanları kurtarmaktı. Sıkı testlere ve eğitime giren Danko, önemli operasyonlarda kilit rol oynadı. Önemli görevlerin olmazsa olmazı olan kahraman köpek, artık yaşlandığı için görevinden ayrılması gerekti ve bu yıl emekliye ayrıldıldı. Şimdilerde ise evlatlık verildiği ailede mutlu bir şekilde emekliliğin tadını çıkarıyor.

3. Ailesini yangından kurtarıp canından olan “Zippy”

ABD’nin Florida eyaletinde 17 Eylül’de bir yangın çıktı. Gece yarısı Butler ailesinin evinde çıkan yangın havalandırma boşluğundan bir anda tüm evi sardı. Bu sırada aile evde uyuyordu. Evin Jack Russel Terrier cinsi köpeği Zippy, yangını fark edip havlamaya başladı. Aile üyelerini uyandırmak için odaları tek tek dolaşıp havladı. Havlamaya uyanan aile üyeleri, kendilerini dışarı attı ancak bu sırada Zippy’i kurtarmak için vakitleri kalmamıştı. Alevler tüm evi sarmıştı. İtfaiye ekipleri geldiğinde ise kahraman köpek çoktan ölmüştü. Hayatlarını köpeklerine borçlu olan aile hiçbir zaman Zippy’i unutmayacaklarını söyledi.

4. Sahibini yılandan kurtarmak için siper olan köpek “Nellie”

ABD’nin Teksas eyaletinde Jane Taylor, barınaktan Nellie adlı bir köpeği sahiplendi. Geçmişte pek çok sahip değiştiren ve travmaları olan köpek, pek çok şeyden korkuyordu. Ancak Taylor’ın Nellie’ye olan sevgisi her şeyi değiştirdi. Bir gün Taylor, bir arkadaşı ve köpeği Nellie ile dağlık bölgede bir doğa yürüyüşüne çıktı. Bu sırada büyük bir çıngıraklı yılana denk geldiler. Yılan tam Taylor’ın üzerine doğru gelirken pek çok şeyden, gürültüden bile korkan Nellie sahibini korumak için yılanın üzerine atladı. Bir süre boğuştuktan sonra yılan Nellie’nin yüzünü ısırdı. Tam o sırada Taylor ceketiyle yılanı uzaklaştırdı. Sahibi, acılar içinde kıvranan Nellie’yi veterinere götürdü. Tedavi gördükten sonra iyileşen Nellie artık sahibinin gözünde büyük bir kahraman.

5. İtfaiye Eri Kuyu

İstanbul Beykoz’da 2017 yılında yaklaşık 70 metre derinliğindeki kuyuya düşen köpek 10 gün süren çalışmalar sonucunda kurtarılmıştı. Medyada geniş yer tutan bu kurtarma çalışmasının sonucunda mucize köpeğe “Kuyu” adı verilmişti. Sevimli köpeğin yuvasının onu kurtaran Beykoz itfaiye grubu olmasına karar verilmişti. Kuyu, stajyer itfaiye eri olarak yeni bir yuvanın sahibi olurken, aldığı eğitim sonucunda itfaiyenin kurtarma köpeği oldu.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Öylesine
Sonraki
Anayasanın Saygınlığı…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.