in

Bakmak ve Görmek

İşim gereği gözlem yapmayı seviyorum. Resim sanatının öğrenci eğitimi alanındayım. Baktığını görme, gördüğünü çizgilerle ifade edebilme becerisini kazandırmaya çalışıyorum. Bunun birinci aşaması gözlem yapabilmektir ve geliştirilebilir bir beceridir. Farklı yöntemleri vardır. Dünyaya boş gözlerle bakmayalım, görelim, anlayalım, anı yaşayalım diye kendimiz üzerinde çalışmalıyız, geliştirmeliyiz. Renklerin, tonlarının farkına varmayı ve bunları ifade etme becerisini zaman içinde davranışa geçirebiliriz . Yaşadığın anın tadını çıkarmanın farklı  formülleri olabilir. Kahve içerken bulunduğun ortamdaki dekorla ilgilenmek, renklerine bakmak, gelen insanların tavırlarına duyarlı olmaya kadar hayatın içinde bir davranıştır gözlem yapabilme hali. Günün hangi saati olursa olsun, restoranda yemeğimi yerken yan masadaki grubu fark ettirmeden hızlıca analiz edip mekana yeni gelenleri göz ucuyla tek tek süzüp hikayeni yazmaya başlıyabirsin. Bir nevi eğlence diyebiliriz.

Bakmak ve Görmek

Her masanın bir patronu vardır. Davet eden odur ve konuya hakimdir. Mesela, Ahmet Bey diyelim. Mekana girer girmez oturulacak masa tespiti ile başlar hikayesi. Orası, burası, şurası derken herkes yerleşir. Patronumuz mekanı önceden bilen 2 kişiden biridir. Diğerleri çevreyi inceleyip telefonları ile yer bildirim ve foto çekmek ile ilgilenirken Ahmet Beyimiz garsona kaş göz işareti yaparak menüyü ister. Siparişleri şekillendirir ve masa muhabbeti başlar. Çok nadir önemli mevzular kısık sesle konuşulur. Çoğunlukla gırla şamata gider. Evlilik teklifine bile şahit olduğum olmuştur. Ahmet Bey abimiz ceketini çıkarır sandalyenin arkasına asar. Bu davranışı diğerlerine de önerir. Genelde uyumlu renkler giyer, zevk sahibidir. Masaya bu kadar hakim olmaktan duyduğu mutluluğu hissetmemek mümkün değildir. Böyle güzel insanlar sanırım sorumluluk duygusu fazlasıyla gelişmiş insanlardır ya da genlerinden gelen kalıtımsal bir özellik  davranmalarını açıklayabilir. Bilemiyorum sonuçta izlemesi ve hikayesi güzel. Hesaba gelir sıra. Tahmin edersiniz ki kimseye ödetmez. Alınır verilir ve çıkarlar mekandan. Bayan patronlar daha hareketli ve yüksek enerjili olurlar mesela. İki kişi de olsalar, kalabalık da olsalar fark etmez o patronumuzdur. Eğlenceli olurlar ve adisyon onlardadır. En baştan el koyar duruma. Neşeli kahkahalar atar ve bazı konuşmaların özellikle duyulması için sesini yükseltir. Garsona saygılıdır. Örnekleri çoğaltabiliriz. Gözlem yapabilme becerisi adına anlatabileceğim günlük bir staj örneğidir. Kalın sağlıcakla. 

yazar

Yazar: Handan Günaydın

🦋Görsel sanatlar öğretmeni ~öğrenme meraklısı~ kitap sevdalısı~ insan psikolojisine meraklı ve hayran~enerjisine sahip çıkan~kendisiyle barışık~seven sevilen ~ruh duygu davranış huy estetiğin önemseyen. 💕
kedileri olan evli ve bir çocuk sahibi üretmeye ve faydalı olmaya aşık biriyim. 🎱

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?