Bakışlar Fora: Ekran Zararından Kurtulma

Bu geçirdiğimiz günler başta olmak üzere çoğumuz ekran başında çok zaman harcıyoruz. Kimimizin telefonunda, kaç saati hangi platformda geçirdiğini söyleyen uygulamalar var ve gösterdikleri veriler bizi hayrete düşürüyor.

Doktorlar bu yaygınlaşan ekran kullanımı ile ilgili önümüzdeki yıllarda miyop oranının artacağını belirtiyor.

Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirdikten veya sonunda telefonu elinizden ayırabilmeyi başardıktan sonra bakışınızdaki o bulanıklıktan şikâyetçi misiniz? Gözünüzün sağlıklı görüşünün ilerleyen evrelerde bozulmasını istemiyor, bundan endişe ediyor musunuz?

Bu düşünceler içerisindeyseniz bu yazımda ekran ile nasıl daha sağlıklı bir iletişim içinde olabiliriz, bunu araştırıp derledim. Buyurun maddelere göz atalım:

  • Ekran aşırı parlak olmamalı, bu parlaklık gözlerinizi yorar. Bu yalnızca ekran için değil hayatın her alanı için geçerli. Yoğun ışık gözlerinize çok da faydalı değildir.
  • Ekranlardan yayılan mavi ışık da hem gözleriniz hem de biyolojik saatiniz için zararlıdır. Gece bilgisayar vb. ile uğraştığınızda uykunuzun kaçmasının sebebi budur aslında. Ancak şu anda pek çok cihazda mavi ışığı engelleyen filtreler bulunuyor. Cihazınızın bu özelliğini varsa kullanmanız yararlı olacaktır.
  • Gözlerinizi bir şey izlerken, ekranla uğraşırken yer yer kırpıştırmanız, kuruluğu ya da gözyaşının dengesiz dağılımını önleyecektir.
  • Yaklaşık 20-30 dakikada bir 20-30 saniye kadar uzağa bakılmalıdır. Buna 20-20-20 kuralı da denir (20 dakikada bir 20 metre uzağa 20 saniye). Bu sayede yakını algılamaya kendini adapte eden göz kasları, uzağa yönlendirilerek dinlendirilmiş olur.
  • Kullandığınız ekran ile aranızda 50-60 cm’lik bir mesafe olmalı. Monitör başlangıcı tam göz hizanıza gelmelidir. Çok yüksekte veya çok alçakta kalmamalıdır.

Bu basit yöntemlerle hem işinizi halledebilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Dijitalleşen ve görsel ağırlıklı bir dünyanın içerisindeyiz ve giderek bu yönde gelişiyor, ilerliyoruz. Bu sebeple göz sağlığımızı korumak apayrı bir önem kazanıyor.

yazar

Yazar: Akasyaben

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın
  1. Ben de miyopum ve anlattıklarınıza hiç dikkat etmiyorum.. sonra neden gözlerim ilerliyor… harika bir yazı yine 👏🏻👏🏻👏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.