Bağdadi Öldürüldü mü(?)

Amerikan ordusu, Trump’ın açıklamalarının ardından Suriye’den aşamalı olarak çekileceğini, artık tam donanımlı operasyonel bir ordu yerine jandarmalık (ki ABD kendini dünyanın Jandarması olarak görür) görevini sürdüreceğini ilan etmişti. Ordu çekilmeden önce yaptığı operasyonda yıllardır savaştığı (!) Daeş örgütünün lideri ve aynı zamanda kendini islam aleminin halifesi olarak ilan eden Ebu Bekir El Bağdadi’yi öldürdüğünü açıkladı. Operasyonda, Amerikan ordusu, kovaladığı Bağdadi’nin kendini ve yanındaki 3 çocuğu üzerinde bulunan intihar yeleği ile patlattığını, bedeninin paramparça olduğunu ve tünelin çöktüğünü kamuoyuna açıkladı. Operasyona ABD vatandaşı Kayla Mueller ismi verildi.

Daha evvel bir çok kez Bağdadi’ye yönelik operasyon yapılmış, basında bir çok kez öldürüldüğü duyurulmuştu. Kritik zaman dilimlerinde gündem olarak sunulan bir haber başlığı haline gelmişti artık Bağdadi’nin öldürülmesi. Her ne kadar Amerika Başkanı Trump’ın ayrıntılı açıklamaları olsa da ölüm şekliyle net bir kanıt bulunamıyor. Ayrıca şunu da ekleyelim ki Trump bir açıklamasında “Daeş’i Obama hükümeti kurdu” demesi ve bunun arkasında ki gerçeklik göz önünde bulundurulduğunda, Daeş’in ABD güdümlü kurulmuş ve yönlendirilmiş bir örgüt olduğunu da anlıyoruz. Kullandığı maşayı, bölgeden çekilirken imha etmek gibi bir alışkanlığı olan Amerika’nın bu huyundan vazgeçmediğini tekrar tekrar görmüş olduk.

El Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından Daeş’in başına önce bir Türkmenin geçirileceği, bu sayede hem Türkmenleri etkilemek hem de Türkiye’nin aktif devam eden operasyonlarına karşı olan bir çok otorite tarafından kullanılmak üzere bir koz verileceği iddaa edilmişti. Yaşanan gelişmeler sonucunda Hatimi El Kureyşi adında Daeş mensubu başka bir teröristi “halife” ilan ettiklerini açıkladılar. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus söz konusu. Daeş’in kendini islam dünyasının halifesi olarak gördüğünü yukarıda söylemiştim. Ve bu doğrultuda seçtiği yeni liderlerini dikkatlice inceleyelim. Gerçek adının ne olduğu tartışmalı olsa da kullandığı isim El Kureyşi. Hz. Peygamberin soyundan olduğunu ve halifeliğinin meşruiyetini de bu soydan aldığını öne sürüyor. Al Kaide’yi de ABD’nin kurduğunu ve sonra kontrolden çıktığını ardından da ABD’nin başına bela olduğunu hatırlayalım. Yeni liderleriyle birlikte son kez Hilafet çağrısı yapacağı ama bunun artık anlamsızlaştığını belirtelim.

Küçük notlar;

*Daeş’in sonu geldi. Üzerine ABD tarafından verilen misyonu yerine getirdi.

*Operasyonun ABD’nin bölgeden çekilme kararından sonra yapılması ve ayrıca ABD seçimlerinin yaklaşması da zamanlama açısından oldukça ironik olduğunu da belirteyim.

*Bağdadi’nin öldürüldüğünün çok küçük bir ihtimal olduğunu ve operasyonun yapıldığı şekliyle değil de Pentagon’da planlandığı gibi kamuoyuna aktarıldığı kanaatindeyim.

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir