Babacan ve Yeni Partisi Üzerine

Babacan ve Yeni Partisi Üzerine

Ali Babacan’ın kuracağı partiye ilişkin küçük notlarımı paylaşıyorum

– Parti’nin 2020 gelmeden kurulması hedefleniyor ve en azından merkezi tüzel kişiliği önümüzdeki ay belirlenmiş ve kurulmuş olacak.

– Daha en başında dile getirildiği gibi Babacan’ın akıl hocalığını Abdullah Gül üstlenmiş vaziyette. Ama Ahmet Davutoğlu ile Babacan arasındaki siyasi üslup birbirinden ayrı olduğundan Davutoğlu ile birleşme diye bir gündemleri söz konusu değil. Ben merkezli siyaset izleyen Davutoğlu’na karşı, kadro hareketi kurmayı hedefleyen Babacan’ın aynı partide yer almasını zaten bekleyemeyiz. 

– Siyasi bir ideolojinin tekelinde olmadan her kesimden insanı bir araya getirmeyi hedefliyor Babacan. Birçok ideolojiden ismin yer alacağı bir parti hazırlığındalar. 

– Babacan, “korku siyasetine karşı bizler gelecek siyaseti yapacağız” vurgusu son derece beklenen ve eğer altı doldurulursa etkili bir slogan olabilir.

– Dış işleri bakanlığı yapmış olan Babacan’ın “Türkiye bölgede yalnız kaldı. Bu durumu diyaloglar ile düzelteceğim” demesi de gayet güzel bir nokta. Çünkü mevcut hükümet başta Suriye, Mısır, Yunanistan gibi ülkelerle olan sorunlarını diyalog kurmadığı veya kuramadığı için çözemiyor.

– Ekonomik çevreleri iyi tanıyan Babacan’ın, yatırımcı için evrensel hukuk değerleri yeniden tahsis edilmeli yaklaşımı da son derece doğru ve elzem. 

– Mevcut hükümet sisteminden Babacan da şikayetçi. Parlamentonun güçlü olduğu ve güçler ayrılığı ilkesinin keskin hatlarla birbirinden ayrıldı yeni bir parlamenter yönetim düşüncesi içerisinde.

ELEŞTİRİLERİM

– Parti içerisinde hakim bir ideoloji olmadan, çoklu ideolojilerle bir siyasi parti kurma çabasının bence pek yaşayabilir bir tarafı yok.

– Fatih Altaylı’nın da programda dediği gibi, Babacan bir lider değil daha çok organizatör. Dünyanın giderek lider arayışı içine girdiği bu kritik dönemde, ben ülkeyi emanet edecek ( her ne kadar doğru yönetebilecek de olsa) bir isim olarak Babacan’ı doğru bulmuyorum. En azından bugün itibariyle çizdiği imaja bakarak.

– Siyasette demokrasi vurgusu, hukukta insan hakları vurgusunu çokça yapmış olmasına rağmen henüz altını dolduramadığı için pek ciddiye alamıyorum. Çünkü dünya genelindeki bütün muhalif partilerin kullandığı dili kullanıyor. Ekstra bir fikir ortaya henüz koymadı.

– Her şeyden önce bir siyasi parti liderinde olması gereken ilk özellik kanımca Duruş’tur. Çünkü kim olduğunu ve yapacağı işlerin hangi zeminde olacağının mesajını içerir. Ama verdiği kaçamak cevaplar gösteriyor ki her kesime oynamaya çalışan ve net bir Duruş sergilemeyen bir parti yöneticisi olacak.

– Ayrıca Tayyib Erdoğan’la ilgili açıklama yapmaktan sürekli kaçındığını da söylemek gerek. 

– Kurduğu internet sitesinin birkaç dakika da çöktüğü bir ismin kuracağı partiyi merakla bekliyoruz…

Eğer Türkiye için değilde bir İskandinav ülkesi için parti kursaydı, oyumu verirdim 

Rapor Et

okur

Yazar: Demirbey

İlk YazımBlog Yazarı

Bu yazıyı nasıl buldunuz?