ayva reçeli nasıl yapılır

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? Ayva Reçeli Yapılışında Püf Noktalar

Ülke olarak kahvaltı kültürümüz oldukça zengindir. Bu zenginlikte reçellerin payı oldukça fazla olmasından dolayı size bayılacağınız bir ayva reçeli tarifi ile geldim. Reçel yapımları kıvam tutturamama sorunu sebebiyle insanların gözünü korkutmaktadır. Ancak vermiş olacağım tarif ile sizde harika bir lezzete sahip ayva reçelinizi yapabilirsiniz. Ayva reçeli nasıl yapılır? Ayva reçeli yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Anne yapımı ayva reçeli nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

ayva reçeli nasıl yapılır

Türk kahvaltı kültüründe reçellerin yerinin büyük olduğunu söylemiştik. Kahvaltı sofralarımızda ülkemizin farklı yörelerinde çeşit çeşit reçeller görmek mümkündür. Elmadan armuta, incirden eriğe gülden domatese kadar pek çok meyve sebzeden reçeller sıcak sofralarımızda bizleri karşılamaktadır. Bunlar arasından en lezzetli olanlarından birisi de şüphesiz ayva reçelidir. Kışın tam mevsiminde topladığınız taze ayvalar ile harika lezzete sahip reçeller yapabilirsiniz.

Ölçülü Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

ayva reçeli nasıl yapılır

Öncelikle ayva reçeli yapılışında kullanmamız gereken malzemeleri temin etmemiz gerekmektedir. Ondan dolayı önce hangi malzemeleri kullanmamız gerektiğine bir göz atalım.

Ayva reçeli yapımında kullanacağınız malzemeler:

1,5 kilo ayva

1 kg+ 1 su barağı toz şeker

Yarım limon suyu

7-8 adet tane karanfil

3 su bardağı su

Ayva Reçeli Yapılışı

Aldığımız ayvaların kabuklarını soyarak küp küp doğrayalım. Sonrasında bir kaba su doldurarak ayvalarımızı bu kaba koyalım. 15 dakika kadar bu kap içerisinde bekletelim. Ayvalar suyu içerisinde beklerken ayvaları pişireceğimiz tenceremizi ayarlayalım ve temiz olmasına özellikle ilgi gösterelim. 15 dakika sonunda pişirme tenceremize ayvalar ile birlikte 4 su bardağı şeker ekleyelim. Ayvalar sulanıp şekerler eridiği esnada 3 su bardağı su ve karanfilleri de ekleyerek 40-45 dakika kadar pişirelim.

Tencere içindeki ayvalar yeterli miktarda suyu çektiği ve renginin de koyulaşmaya başladığı zaman bir yemek kaşığı limon ekleyerek 10 dakika kadar daha kaynatalım. Ayvaları, kaynatma süresi bittikten sonra soğumaya bırakalım. Soğuma işlemi bittikten sonra karışımımızı kavanozlara doldurabiliriz. Eğer tam kıvamlı ve doygun bir renkte olsun isterseniz dolaba koymazdan evvel bir gece kadar dışarıda bekletin.

Ayva reçelinin püf noktaları nelerdir?

Reçelin tadının aromatik olmasını istiyorsanız kaynatırken çubuk tarçın kullanabilirsiniz. Çubuk tarçın reçelinizin daha da lezzetlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca reçelinizi koyduğunuz kavanozu mutlaka güneşten izole olacak şekilde serin bir ortamda muhafaza edin.

Ayva Reçeli Nasıl Kırmızı Olur?

ayva reçeli nasıl kırmızı olur

Yapmış olduğunuz ayva reçelinin renginin kırmızı olması için yapmanız gereken oldukça basit. Reçele kırmızı rengini kazandırmak için yine ayvadan yararlanıyoruz. Reçelinizi yaparken kullandığınız her 10 adet ayva için ilave olarak 10 adet ayva çekirdeği kullanın. Reçel yapımında kullandığınız ayvalar ne kadar tazeyse çekirdeklerde aynı şekilde bir o kadar taze olurlar ve dolayısıyla daha fazla renk verirler. Ayva çekirdeğinin reçele tek faydası tabii ki de rengini artırmak değildir aynı zamanda kıvam artırıcı özelliği ile reçelin kıvamını da oldukça iyi bir şekle getirecektir.

Eğer kullandığınız ayvalar hiçbir şekilde renk vermiyorsa ilave olarak vişne, nar veya kuşburnu ilave edin. Kuşburnunun kuru veya taze olması arasında herhangi bir fark yoktur. Kuşburnu diğer seçeneklere göre daha etkili olabilir. Çünkü reçelinize ekleyeceğiniz kuşburnu yapısı gereği tarifinize ekstra bir lezzet katacaktır.

Anne Yapımı Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yiyecek veya içeceklerden herhangi birisinin lezzetini anlatırken sürekli olarak anne yapımı tadında diyerek överiz. Çünkü kendi gözümüzde hiç kimse annelerimizden daha lezzetli tatlar ortaya koyamaz değil mi? Bu soruya eminim ki pek çoğunuz evet cevabını verdiniz. Peki anne ayva reçelinin anne yapımı nasıl olur diye merak ediyorsanız işte size cevap niteliğinde olacak bir videoyu aşağıya bırakıyorum.

Ayva Reçeli Arda’nın Mutfağı

Arda Türkmen’in kendi hazırlamış olduğu ayva reçeli nasıl yapılır videosunu izleyebilirsiniz.

Kaynak: 1, 2, 3

 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.