Anne – Kız Sohbetleri

Bu sabah annemle aramda şöyle bir konu geçti ” söz mü daha unutulmaz acılar bırakır yoksa bir tokat ya da tekme mi ? ” başta sözde hemfikirdik annemle sonra ona babamın hiç ona vurup vurmadığını sordum, vurmadı ama bir keresinde boğazımı sıkmıştı dedi, peki dedim sana söylediği kırıcı bir sözü hatırlıyor musun? hayır dedi hafızamdan silinmiş gibi hatırlamıyorum. Bende abimin benim boğazımı sıkışını hatırlıyorum ama özür dilediği hiç bir kırıcı sözün acısı kalmamış beynimde. Bu konuşma baştaki düşüncemizi alt üst etti. Sahi bir sözü tekrar duymaktan mı daha çok korkarız yoksa boğazımızın tekrar sıkılmasından mı ? 

Ben şahsen fiziksel şiddetten daha çok korkuyorum, bir insanın karşısındakinin güçsüz olduğunu fark edince şiddet boyutunu arttırdığını düşünüyorum. Abimin benim boğazımı sıkarken ki yüzünün aldığı hali unutmuyorum, gücünün farkına varışını ve bunu bana da fark ettirişini, hal böyle olunca  şimdiki aklı olsa yapmaz diyemiyor insan ” ya daha kötüsünü yaparsa ? ” diye geçiriyor aklından. Ama ”söz” öyle değil en azından benim için, – artık- istediğini söyleyebilir çünkü ona haksız olduğunu ya da haklı olduğunu söyleyebilirim ya da ortamdan uzaklaşabilirim, ortamı sakinleştirmeye çalışabilirim, en fazla ona bağırabilirim. Ama fiziksel şiddet böyle değil, morluklarını unutmam için ve ona bir daha güvenmem için epey zaman gerekir ki görüyorum bu güven hiçbir zaman tam anlamıyla kimsede oluşmuyor. Haksız mıyım ? yorumlarınız benim için önemli onları bekliyorum. Sağlıkla kalın 🙂

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

4 yorum

Yorum Yazın
  1. Şiddetin iki halide kötüdür. Fiziksel şiddet, fiziki hasar meydana getirir. Psikolojik şiddet ise ruhsal bozukluk.
    Sözlü olarak bahsedilen şiddet psikolojiyi etkilediği zaman şiddettir.
    Psikolojik şiddet, bilinçaltına yerleşir ve kodlanır. Kişinin ruhsal sağlığını çok büyük ölçüde etkiler.
    Psikolojik şiddet bilinçaltına kodlandığı için daha büyük hasar meydana getirir.
    İnsan zihninin kontrolünün çok büyük kısmı bilinçaltı yönetimindedir. Psikolojik şiddet, günlük yaşamı etkileyecek ölçüde zarar verebilir. Psikolojik vakaların büyük kısmı “Psikolojik şiddet” kaynaklıdır. Kesik yarası kendi kendine kapanabilir fakat sözlerin yarası gittikçe derine nüfuz eder ve derinleştikçe ruh halini olumsuz tetikler. Bilinçaltına işlediği zaman, çıkarmak için çok güç gerekir. Acısının varlığını hissedersin fakat hissettiğinin farkında olmassın. İşte sözler, bu şekilde etkiler.

  2. Sarf edilen sözler o anda kırıcı olsa da bir süre sonra o sözü sarf eden kişiye karşı hislerimizi kaybettiğimizde umursamamaya başlıyoruz. Çünkü o kişi artık bizim için değerini kaybedebiliyor bence ama fiziksel şiddete uğradığımız zaman, kim tarafından olursa olsun bize hissettirdiği o acizlik hissi hep aynı kalıyor. Bence bu yüzden daha yaralayıcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.