Anime Sevmeyenlerin Bile Hoşuna Gidecek Yapım: Death Note

Uzun bir aradan sonra tekrar döndüm. Bu yazımda anime sevmeyen insanların bile hoşuna gidecek bir yapımdan bahsetmek istiyorum. Büyük ihtimalle adını daha önceden duymuşsunuzdur. Çünkü çoktan ikonikleşmiş ve yayınlanmasının ardından uzun bir süre geçse de hala en iyi animeler arasına girebilen ve popüleritesinden hiçbir şey kaybetmemiş bir yapım. Adı ‘Death Note’ yani ‘Ölüm Defteri’.

Kısaca kendisinden bahsedecek olursak; Japonya’da Tsugumi Ooba tarafından yazılıp Takeshi Obata tarafından resimlenen bir mangadır. 2003 ve 2006 yılları arası yayınlanan manga kısa sürede dünya çapında popüler olmuş, animeye önyargıyla yaklaşanların bile beğendiği bir yapım olmuştur.

Aslında her şey Ölüm Melekleri Diyarında başlar. Ryuk isimli meleğin bir gün canı çok sıkılır. Çünkü Ölüm Meleği Diyarı gerçekten berbat bir yerdir. Uçsuz bucaksız, sesiz ve sıkıcı. Ryuk’un arkadaşları onu kart oynamaya davet eder ama Ryuk bunu istemez. Aklında daha farklı şeyler vardır.

Her ölüm meleğinin bir defteri vardır. Bu deftere adı yazılan kişi kırım saniye içinde ölür. Ryuk defterini insan dünyasına bırakır ve bu defteri şanssız arkadaşımız bir lise öğrencisi olan Yagami Light bulur. Light defteri alır ve içindeki kuralları okur. İlk başta böyle bir şeyin olduğunda inanmaz ama bir suçlunun ismini deftere yazar ve bunun gerçek olduğunu anlar.

Yagami Light, ilk başlarda sadece bir lise öğrencisiydi. Harika ders notları, düzgün kişiliği ve polis olan babasıyla iyi bir ünvana sahipti. Ama o da Ryuk gibi çok sıkılmıştı ve hayatında bir farklılık istiyordu. Ölüm defteri ona eğlenmesi için bir fırsat vermişti. Tabii ki ilk başlarda bu defteri iyi amaçlar için kullanıyordu. Haberlerde çıkan suçluların ismini yazıyor ve onları öldürüyordu. Bunu yapmak ona eğlence ve hırs vermişti. Öyle ki bir süre sonra işler yolundan çıktı ve ‘Yeni dünyanın Tanrısı olacağım.’ demeye başladı.

Polisler elbette ki suçluların ölümlerini fark etmişti. Ölüm defterinin kurallarına göre ismi yazılan kişi 40 saniye içinde kalp krizinden ölür. Eğer farklı bir ölüm sebebi yazılırsa ölümün ayrıntılarını 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır. Light çoğu suçluyu kalp krizinden öldürdüğü için polis olağanüstü bir şeyler olduğunu anlar var bu katilin peşine düşer. Ve ona takma at olarak Kira demeye başlarlar.

Ancak polis Kira’yı yakalayabilecek kadar yetenekli değildir. Burada ünlü dedektifimiz L dahil olur. Kimse L’in gerçek ismini bilmez ve kimse onu görmemiştir. Bu yüzden Light onu öldüremez ve aralarında bir rekabet başlar. Bu arada L en az Light kadar popüler bir karakterdir. Hatta Japonya’da en popüler ikinci erkek anime karakteridir.

Konusunu burada bırakacağım çünkü spoiler vermek istemiyorum. Ama şunu söylemem gerekir ki bu animeyi izlerken birçok yerde çok şaşıracak ve Vay be diyeceksiniz. Çünkü L ve Light arasındaki rekabet yüksek IQ içeriyor ve her ikisinin de planları ve düşünce tarzı sizi büyülüyor. Açık konuşmak gerekirse ben bunu izlerken biraz aptal hissettim diyebilirim.

Ve son olarak da anime hakkında birkaç bilgi vermek isterim.

Bu Yagami Light. Yani baş karakterimiz. 200 IQ seviyesine sahip. Anime boyunca onun harika zekasına ve planlarına hayran kalacaksınız. Kendi düşünceme göre Light ilk başlarda güzel bir iş yapıyordu. Sayesinde suç oranında büyük bir azalma oldu. Ama bunu yapmak için ailesinin hayatını tehlikeye atmaktan hiç çekinmedi. Tanrı kompleksi yüzünden masum insanları da öldürdü ve işler çığırından çıktı. 

Bu da L. Animede bir çok takma isim kullansa da genel olarak L diye tanınıyor. 250 IQ seviyesine sahip en zeki anime karakteri. Tuhaf kişiliğine rağmen aslında sevimli ve tatlı düşkünü birisi. Dünyaca tanınan bu gizli dedektif Kira’yı bulmak için her şeyini ortaya koyuyor. Kendisi benim favori karakterlerimdendir.

Ve her şeyin başlamasına neden olan arkadaş Ryuk. Korkunç görünmesine bakmayın. Çok kafa birisi. İzlerken sizi eğlendirecek bu arkadaş.

Ve size anime hakkında birkaç ilginç bilgi vermek istiyorum.

  • Manganın yazarı Tsugumi Ohba’nın kim olduğu bilinmemektedir. Yani tıpkı L gibi gizlidir. Hatta kadın mı yoksa erkek mi o bile bilinmiyor. Nedeni ise birçok manga yaratıcısının yazdığı şeylerden dolayı ölüm tehditleri alması. Hatta kendisi manga çizeri ile bile görüşmemiştir. Editörler aracılığıyla görüşmüşlerdir.
  • L’in gerçek ismi Lawliet İngilizce’de Low Light kelimesinin telaffuzuyla aynıdır. Bu isim Light ile ne kadar zıt olduklarını göstermek içindir. Anlamı ise düşük ışıktır. Ayrıca animede L ve Light’ın  zıt yönlerini gösteren birçok küçük ayrıntı bulunmaktadır.
  • L’nin etnik kökeni sorulduğunda, Tsugumi Ohba dizisinin yaratıcısı, “Onu çeyrek Japon, çeyrek İngiliz, çeyrek Rus, çeyrek Fransız veya İtalyan olarak düşünüyorum,” diye yanıtladı.
  •  Death Note sebep olduğu sorunlar yüzünden Çin’de yasaklanmıştır. Çünkü Çinli çocuklar Deat Note satın alıp sevmediği insanların ismini yazıyordu. (Allah’ım akıl ver.) Çin bunun gibi birçok popüler anime yayınını yasaklamaya devam etmektedir.
  • Animede sona doğru L’in Light’ın ayaklarını yıkadığı bir sahne vardır. Bu olay İncil’deki bir olaya göndermedir. (Ne olduğunu yazmayacağım çünkü spoiler vermek istemiyorum.)

Son olarak bu animeden çıkan ve çok popüler olan dört audio var. Aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız ve akımları takip ediyorsanız mutlaka duymuşsunuzdur. Merak edenler için link bırakıyorum.

  1. https://youtu.be/y0v2rUAYwfI 
  2. https://youtu.be/J7LZs4mz1-A Bu akımın sesi Light Yagami’nin finaldeki sözlerinden.
  3. https://youtu.be/I-ESFAwqPp8 Ve tiktokda duyduğunuz bu kahkaha sesi yine Light’a ait.
  4. https://www.instagram.com/reel/CPQvQ9IB954/?utm_medium=copy_link Bu akımda duyduğunuz sesler de Light ve L’in Rus seslendirmenlerinden fakat remix hali elbette.

Kısaca izlerseniz bir şey kaybetmeyeceğiniz bu animeye kesinlikle bir göz atın. Çoğu insan animelere karşı önyargılı. Ama gerçekten bir deneyin derim. Death Note oldukça kaliteli bir yapım. Hiç olmazsa buna bir bakın. Animede hem gerilim, hem aşk, hem aksiyon var. Hatta bazı yerlerde ağlayabilirsiniz bile. Eğer animeyi daha kolay anlamak istiyorsanız Death Note’ın kurallarına göz atmayı unutmayın. Bu linkten bulabilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Death_Note

Eğer hala kararsızsanız instagramda bulduğum harika bir edit var. Bir bakın derim. Gerçekten muhteşem bir edit. İşte linki: https://www.instagram.com/reel/CPpGk1yBJee/?utm_medium=copy_link (Bu editi gerçekten izlemenizi tavsiye ediyorum. İzlediğim en iyi editlerden. Kesinlikle bir bakın lütfen.)

Olabildiğince açıklayıcı olmak istedim. Umarım keyifle okumuşsunuzudur. Kendinize iyi bakın ve sağlıcakla kalın <3

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 Yorum