AMERİKAN YERLİLERİ"AMİSH"

Amerika’nın Pensilvanya ve ortabatı eyaletlerinde ve Kanada da  yaşıyan ,tutucu bir hristiyan  mezhebidir.18. ve 19. yy. gelen Almanya ,Fransa ve İsviçre’den  gelen göçmenler tarafından gelen göçmenler oluşturmaktadır. Tıpkı Avustralya’nın yerli halkı olan aborjinler gibi kendilerine özgü kalıplarda  yaşıyan bir toplum .

 Amishler basit bir yaşama inanırlar ,yani telefon ,araba ,elektirik gibi modern yaşamın kolaylıkları dan  sakınırlar .Genellenlikle fayton kullanırlar ve hepsi aynı model giysi giyerler ve çocuklar bile bu kurala uymak zorundalardır.Amishlerin çocukları  devlet okullarından alınarak evde eğitim görürler ve sadece 8. Sınıfa kadar okurlar.Amishlerin çocukları başka mezhepten biriyle evlenemez ve arkadaşlıkta kuramaz ,ve kendilerinin fotoğraflarının  çekilmesi yasaktır .Amişlerde ‘rumspringa’ adında bir kelimesi vardır. Bu kelimenin  anlamı, insanların çocukken değil yetişkinken vaftiz edilmesi yani yaşam tarzı konusunda bir seçim yapması ve Amiş kurallarını benimsemesi için yeterince büyümesidir.’ Aforoz’ denen bir sistem daha vardır. Amiş ihtiyarlar kurallara uymayanları aforoz ederler yani kişinin o çiftliğe bir daha geri dönememesi için yasak koyarlar. Amiş kurallarını çiğneyenler çiftlikten kovulur. Genelde kurallar katıdır.

 Kimilerine göre de en özgür toplum olarak bilinir .Nüfusları toplamda 150.000 ila 200.000 arasındadır .

Giyim tarzı ;

.İnançlarının simgesi olan Amish giyim stilleri, alçakgönüllülüğü ve dünyadan ayrılığı teşvik eder. Amish elbisesi, çok basit bir tarzda, en basit süslemeden kaçınıyor. Giyim, düz kumaşların evinde yapılır ve öncelikle koyu renklidir. Amish erkekler, genellikle, yakalı, yakalı veya cepsiz düz kesim takım elbise ve mont giyerler. Pantolonun hiçbir zaman kırışıklıkları ya da manşetleri yoktur ve pantolon askısı ile giyilir. Kazaklar, kravatlar ve eldivenler gibi kemerler yasaktır. Erkek tişörtleri çoğu siparişte geleneksel düğmelerle sabitlenirken, takım elbise mont ve yelekleri kanca ve gözlerle tutturulur.

Genç erkekler evlenmeden önce temiz traş olurken, evli erkeklerin sakallarını büyütmelerine izin verilir. Bıyıklar yasaklandı. Amish kadınlar tipik olarak uzun kollu düz renkli elbiseler ve pelerin ve apronla kaplanmış tam etek giyerler. Saçlarını asla kesmezler ve küçük beyaz bir kap veya siyah kaporta ile gizlenmiş kafanın arkasında bir örgü veya topuzda giyerler.

Çok kapalı ve baskıcı olan bu toplum  dünyada tek .!

...emineakgun...
Okumak ve araştırmak...Sınırsız :)
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çin Komünist Partisinin Kanlı Tarihi!
Sonraki
nicalos flamel

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.