Amerika’da Öğretmen Olmak vs. Türkiye’de Öğretmen Olmak

Amerika'da Öğretmen Olmak vs. Türkiye'de Öğretmen Olmak

Türkiye’de aktif olarak İspanyolca öğretmenliği yapmış ve iki yıldır Amerika’da yaşayan biri olarak sizlere buradaki izlenimlerimi aktarmak isterim.

Öncelikle, Amerika’da öğretmenlik mesleği, Türkiye’deki kadar prestijli değil. Gerçi artık ülkemizde de öğretmenliğin hiçbir çekiciliği kalmadı. Özel okullar türedi, devlet atamaları zorlaştı ve ülke şartlarında maaşlar oldukça düşük. Yine de buraya dönmek gerekirse, Amerika’da öğretmenlik yapanlar ya idealistler, ya orta/alt gelirli ailelerden gelen kişiler, genellikle de bayanlar. Maaşlar Türkiye’de öğretmen maaşıyla geçinmeye çalışan birinin maddi durumuyla eş değer sayılır. Tabii ki eyaletten eyalete değişiklikler gösteriyor ama öğretmen maaşlarının yüksek olduğu eyaletlerde yaşam maliyeti daha yüksek olduğu için tıpkı Türkiye’deki gibi maaşın yüksek olması tek başına bir anlam ifade etmiyor.

Öğretmenler için Türkiye’deki gibi atama yapılmıyor. Yaşadığınız eyaletten öğretmenlik sertifikası aldıktan sonra, o eyaletteki onlarca “school district“ten istediğiniz branşa başvuruyorsunuz.

Amerika'da Öğretmen Olmak vs. Türkiye'de Öğretmen Olmak

Gelelim Türkiye’deki diplomanızın Amerika’daki geçerliliğine.

Türkiye’de öğretmenlik fakültesi mezunu ya da formasyon sahibi olup aktif olarak öğretmenlik yaptıysanız ve bunu belgelendirebiliyorsanız, çoğu eyalette öğretmenlik yapabiliyorsunuz. Türkiye’de atanıp atanmadığınız ya da özel okulda mı devlet okulunda mı çalışmış olduğunuz herhangi bir fark yaratmıyor.

Bazı branşlarda öğretmen açığı oldukça fazla ve bu branşlarda öğretmen alırken daha az seçici olduklarını gözlemledim. Bunlar genelde matematik, fizik, kimya, biyoloji, İngilizce ve çeşitli yabancı diller (İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Çince) gibi branşlar oluyor.

IrmakH.
Irmak Hervenik, 2 Mart tarihinde İstanbul, Moda'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı ve İstanbul Aydın Üniversitesi İspanyolca çevirmenlik bölümlerinde okudu. Aldığı bir çok eğitim ve sertifikanın yanısıra Marmara Üniversitesi'nde yabancılara Türkçe öğretmenliği eğitimi; İspanya'nın Valencia şehrinde ise İspanyolca eğitimi aldı. Uzun yıllar anaokulundan üniversite öğrencilerine kadar geniş bir çerçeve için saygın kurumlarda ispanyolca öğretmenliği yaptı. 2017 de Amerika’ya yerleşti. Şuan aktif olarak Türkçe ve ispanyolca özel ders öğretmenliğine devam ediyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sürekli Ulaşılabilir Olmak Sizi Rahatsız Etmiyor mu?
Sonraki
Uyurken Dinleyebileceğiniz 30 Sakinleştirici Müzik
Uyurken Dinleyebileceğiniz 30 Sakinleştirici Müzik

Uyurken Dinleyebileceğiniz 30 Sakinleştirici Müzik

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.