in

Altyapı'da başarıya ulaştıracak kelime

Ülke futbolumuzun belki de en önemli problemi altyapılardan A takıma ve dünyaya oyuncu çıkaramamaktır. En iyi altyapıya modeline sahip takım Altınordu olarak gözüküyor ki Altınordu’nun altyapıya ayırdığı yıllık ücret 2 milyon TL. Bu rakam Fenerbahçe’de 2.2 milyon TL, Galatasaray’da ise 1.8 milyon dolar. 

Diğer 2 kulüpte başarısızlığın sebebi; ‘odak’ olarak görülüyor. Odaklanmadan, bir model oluşturmadan başarı gelmesini nasıl bekleyebilirsiniz ki? Tesisler önemlidir. Ancak yapılan araştırmalara göre, altyapıda elde edilen başarılarda tesisin katkısı %8 olarak belirtilmiştir. Sporcunuz ne kadar yetenekli olursa olsun onu eğitecek iyi bir eğitmene ihtiyacınız olacaktır. Altınordu’nun amacı ülke futboluna bu modeli sunmaktır. Diğer kulüpler bu modeli ya da başka bir modeli uygulamak yerine sadece para vererek başarılı olmayı bekliyor. 

“Altyapı büyük ve ciddi bir yatırımdır, bir hobi değildir” Seyit Mehmet Özkan

Peki dünya futboluna baktığımızda bu istatistikler nasıl? Barcelona altyapısı için 10 milyon dolar ayırıyor. Ajax ise 6 milyon dolar ayırıyor ki bu rakam bütçesinin %9.6’sını oluşturarak bu açıdan Barcelona’dan daha büyük bir payı oluşturuyor. Ajax’ın 2013-14 sezonunda federasyona bildirdiği 25 kişilik kadro’nun neredeyse tamamını altyapısından çıkardı. 

Ülkemizde Fenerbahçe’nin son 10 yılında 21 oyuncuya profesyonel sözleşme imzalatmıştır. Bu anlamda en iyi durumda olan Galatasaray’ın 2013-14 sezonunda 5 oyuncuyu profesyonel yapması dünya futboluyla kıyasla oldukça düşük kalması bizim için oldukça üzücü bir durum.

Kulüplerin bir an önce altyapılarına odaklanması, iyi bir modelle devamlılık arz etmesi gerekir. 

okur

Yazar: Rush

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.