AK Parti Seçim Olsa Kaybeder Mi?

Erken seçim olur mu olmaz mı, bunu ancak siyasetin aktörleri karar verebilecek noktadadırlar. Zaten seçimin ne zaman yapılacağı da yasalarda belirtilmekte.

Benim gelmek istediğim konu…

Seçim ve iktidarın değişimi!

Hepimizin tecrübe ettiği gibi AK Parti, 18 yıldır tek başına hükümet olageldi. Esasında, AK Parti’nin iktidara yürüyüşünü hazırlayan koşullar, 1990’lı yıllarda tertiplendi.

Erbakan hocanın, antiemperyalist milliyetçi bir siyasi duruşu, 28 Şubat postmodern darbe girişimiyle tasfiye edildi. Bu bağlamda, AK Parti içeride liberaller ve eski solculardan çok büyük destek gördüyse de, dışarıdan en büyük desteği ABD’den aldı.

Bu bağlamda, tarikatların, cemaatlerin, köy ağalarının, yollarını zamanın ruhuna istinaden AK Parti ile birleştirmeleri, AK Parti şemsiyesi altında geleceklerini olumlamaları gibi nedenlerden ötürü, AK Parti uzak ara bu döneme kadar siyasal başarı elde etmiştir.

***

Yine, burada bazı hususları da belirtmek gerekir: AK Parti iktidara gelirken, âdeta gökkuşağı ittifakı biçiminde toplumun hemen her kesiminden destek görmüş, sonraları kendi tabanını bulduktan sonra, zamanın ruhuna istinaden yapılan ittifaklardan liberaller ve AB hayali kuranlar dışlanmıştı.

Pekâlâ, AK Parti, kendi işadamlarını tesis ettiği gibi, kendi aydın ve düşünür kesimini de “oluşturdu”! Türkiye’nin cumhuriyet döneminden beridir inşa ettiği kuruluşlar, “özelleştirme” adı altında yandaş işadamlarına satıldı.

1950’li yıllarda köyden kente göç ile çevrede biriken dindar-muhafazakâr kitleler, kendilerini, 2002 yılından sonra AK Parti şemsiyesi altında olumladılar. Demem o ki, gelecekte bir seçim aşamasında, sol partilerin tek başlarına iktidara gelmeleri zor.

Sol partiler ne yapmalı? Bunu da sol parti idarecileri düşünecekler. Ne yapmalılar ki, AK Partiye oy veren muhafazakâr kitlenin tercihleri, bu sefer sol partilere çevrilsin.

Bu tartışmalar daha çok su götürür…

kooplogger

Yazar: Erhan Salman

Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum...

Yıllardır çeşitli mecralarda, dilimiz döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çabalayan biriyim...

Yazma sevdasına ilk önce politikadergisi.com sitesinde başladım, sonra sırasıyla radikal blog ve milliyet blog mecralarında sürdürdüm...

Hâlen milliyet blog mecrasında yazmaya devam etmekteyim...

Elimden geldiği ve dilim döndüğü ve kalemim yazmaya devam ettiği sürece, siz kooplog ailesi ile paydaş olmaya devam edeceğim...

Yazma serüvenimde bana paydaş/yaren olmanız dileğiyle,

Esen kalın...

Blog YazarBlog Okurkooplogger

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorum

  1. Yazınızı yetersiz buldum. Bunlar zaten bilinen genel şeyler. İnsanlar ekonomik sıkıntı yaşıyor ve ayrıştırma politikası da artık işe yaramıyor. Geçen yıl yapılan yerel seçimlerde de AKP yenilemeyen bir öcü olarak görülüyordu ancak Millet İttifakı birçok kentin yanı sıra İstanbul ve Ankara gibi iki çok önemli kenti aldı. AKP’nin itibarı çok ciddi bir biçimde sarsıldı. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi, koronavirüs sürecinin korkunç derecede hatalı yürütülmesi, ekonomik kriz ve işsizlik derinleştikçe, en azından şu anki şartlarda AKP’nin bir sonraki seçimi parti olarak sağlıklı bir şekilde görmesi biraz zor. Erken seçim yapılması halinde insanlar tepkilerini gösterecektir. Eğer 2023 beklenirse derinleşen krizlerden ötürü muhalefet ilk turda bile kazanabilir. Devlet Bahçeli’nin AKP’den desteğini çekmesi de bir ihtimal. Bu gerçekleşirse AKP’nin nasıl bir hezimete uğrayacağını herkes biliyor.