Aitlik Savaşı

Nereye ait olduğunuzu mu merak ediyorsunuz? Nerede mutlu olacağınızı, hangi mesleğe gerçekten içinizden gelerek ömrünüzü adayacağınızı mı bilmek istiyorsunuz? Hepimizin bu konuda duraksadığı bir nokta, yetenekleri konusunda kararsız kaldığı bir an vardır.

O halde düşünelim: ‘Ben hangi insanları ‘harika’ olarak tanımlıyorum? Hangi insanların konuşmalarını dikkatle dinliyorum? Kimlerin anlattıkları, düşündükleri benim için önemli? Hangi konular yüreğimi ferahlatıyor? Kimlerin fikirleri, yaptıkları ve buldukları şeyler benim için değerli? Çevreme hevesle anlattığımda tabiri caizse ‘Ya bırak lütfen, bu mu önemli?’ diye tepkiler aldığım ama benim zihnimde kelebekler uçuran konular ne hakkında?’

Ben, bir gün x kişisiyle tanışacağım. Tanışacağım ama onun gibi yetkin biri olarak çıkacağım karşısına.” dediğiniz insanlar hangi meslek grubundan ya da ne işle meşguller? Demek ki siz kendinize o dünyada bir yer edinmek istiyorsunuz. Orada görmekten hoşlanıyorsunuz kendinizi. O insanlar da içine girmek istediğiniz gruba aitler ki sizin içinizi hevesle dolduruyorlar, arkadaşça bir idol olarak karşınıza çıkıyor ve aslında sizi size temsil ediyorlar.

İnsan ister istemez fark yaratmak, özgün hissetmek ister. Herkesin dünyaya katmak istediği bir şey, kendini görmek istediği bir yer vardır.  Bir mesleğe ya da sanat alanına adım atarken ‘Dünyaya bu alanda faydalı olabilecek miyim?’ ya da ‘Derdimi bu şekilde seve seve anlatır mıyım yılarca?’ diye sormalı kendine. ‘Ben burada hem kendi dünya görüşüme uygun hareket edip hem de istediğim, bu alanın ihtiyacı olan farkı yaratabilir miyim?’

Eğer bir alan değil de yerse aradığınız o zaman soru biraz daha değişir: ‘Ben nasıl insanlarla beraber olmak istiyorum? Bu insanlar nerededir? Onlar da benim gibi saklanmıştır da birinin işaret etmesini mi bekliyorlar? Yoksa bu insanlar başka bir memlekette mi?’ O zaman orasıdır benim ait olduğum yer. Beni, ben diye sevecek çünkü hayata benimle benzer gözlerle bakan insanların yuvasıdır orası. Belki de benim insanlarda aradığım özellikler bir meslek grubunun özellikleridir ve aslında farklı bir fakültededir.

Kim bilebilir?

Kendi içimizde yolculuğa çıkıp kendi cevaplarımıza ulaşmadan bunu bilemeyiz. Kendimizi tanımak çok zordur ancak içimizden bazı basit soruların cevabını koparabilmek, duygularımızın nedenini sorgulamak bizim elimize sandığımızdan çok bilgi verecektir.

Ayaklarımız bir yöne giderken gönlümüz tam aksi yöne gitmekte inat ediyorsa, sürekli hayaller yoluyla sizi rahatsız ediyorsa o zaman ‘Olmamam gereken yerde miyim?’ diye sorgulamaya başlar insan. Giderek daha da yorulur ve bıkar.

Umarım yüreğinizle içerisine dalacağınız o yeri bulursunuz 🙂

yazar

Yazar: Akasyaben

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.