Aile Üzerine

Aile, toplumumuzun en küçük yapı taşlarından biri. Bizlerin kişiliğinin şekillenmesinde en önemli rol oynayan faktör. Bir çocuğun en sağlıklı biçimde yetişmesi ve ilerideki yaşamında söz sahibi olabilecek bir etken. Bir bakıma da kişinin hayatında huzurun ve güvenin barınmasını sağlayan topluluktur yaşamımızın içinde. 

Kişinin aile içinde aldığı sıcak güvenden dolayı özgürlükten kaybettiren, sorgulayacak vakte geldiğimiz, fakat çoktan içine yerleştiğimizden çelişkileri, kısıtlamaları fark etmenin işe yaramadığı, çoğunlukla gösteriş olsun diye sürdürülen, kişinin terk edip gitme eylemine damga vuran, diğerleri ne der algısıyla ve toplumun eleştirilerinden kaynaklı sakat bir biçimde yürütülmeye çalışılan, kendilerini kopyalayıp o kopyalarını da çocuk üretmeye programlı yetiştiren bir kurum kimi zaman. bazen de kan bağına gerek olmaksızın, birbirini destekleyen ve yanında olan, güvenle harmanlanmış sevgi yumağı olabiliyor. 

Görülmemesi gerekeni görenler kaçış bayrağını çekiyor. Ailesinden uzakta başka insanlarda arıyorlar kaybolan güveni, merhameti. Baba olmayanı baba, anne olmayanı da anne olarak görüp, aradıklarını bulamadıklarında arayışa devam ediyorlar. Aşkta ve arkadaşlıkta aranan anne ve babanın verdiğinden bambaşka oysa. Annesinin daimi sevgisini ve babasının daimi güvenini taşıyan benliğin yapı taşıymış. Şimdi yalnızlıktan ağlarken, o bayrağa gözyaşlarını silmek yetmiyor. 

Aile empoze edilenin aksine birçok türü ve çeşidi olan bir kurumdur aslında. Geniş çaplı olduğu kadar kişiseldir de. Genel geçer tanımlarla sınırlı değildir ve olmayacaktır hiçbir zaman. Bazen biyolojik aileden çok seçtiğiniz aile gerçek ailenizdir, bazen de tek başınıza kendinize aile olabilirsiniz. İnsanların sadece zembille hayatlarına dahil oldunuz diye sevmek, güvenmek ve korumak zorunda hissettiği; Büyütme odaklı bakılan bunun dışında hemen hemen hiçbir paylaşım barındırmayan bir topluluğa ne kadar aile denir, tartışılır. 

okur

Yazar: Nothıng

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.