Afganistan’da Bir Kadın Olmak

Geçmişimizde tüm dünya ülkelerinde gerçekleşen savaşlar neredeyse normaldi. O savaşlara olağan dışı bir gözle bakmıyorduk. Olması gereken yapılıyordu. Bizler dünya sınırlarındaydık ve her milletin yaşamak için bir vatana ihtiyacı vardı .

Bizlerin en temel vatandaşlık hakkı yaşamak. Diğer kurallar bundan sonra gelir!

Uzun zamandır geçmiştekiler gibi kanlı ve olaylı uzun savaşlar yaşanmadığı için bizler savaşı bir hikaye veya bir mit gibi görebiliyoruz. Sanki yokmuş gibi sanki hiç olmamış ve sanki bir daha asla tekrarlanmayacakmış gibi görebiliyoruz .

Ancak günümüzde ülkemiz dışındaki haberlere baktığımızda görüyoruz ki ülkeler arası rekabet hep var .

Gözleri kendi toprakları ile doymayan bazı ülkeler halen dünyada yaşamaya ve can almaya , insanları mutsuz etmeye devam ediyor.

Ülkemizin geçmişten bu güne dek en temel amacı başka ülkelerin sınırına , toprağına gözünü dikmek asla olmadı. Bizler sınırımızı genişletmeyi değil sınırlarımıza sahip çıkmaya çalıştık . Bu güçsüz bir devlet olduğumuzdan değil aslında ne kadar da saygın bir devlet olduğumuzun bir göstergesi. 

Konumuza dönecek olursak; 

Afganistan’da durumlar son derece karışık. Sebebi ise Taliban

Kabil’i kuşattılar. Afganistan’ın cumhurbaşkanı olan Eşref Gani ise ülkeyi terk edip kaçtı. Tüm bu karışıklıkta halk da ne yapacağını bilemez hale geldi . Afganlı vatandaşlar Kabilde havaalanına akın edip ülkeden kaçmaya çalışıyor .

Sırf ülkeden kaçabilmek için kendini uçağın tekerleğine bağlayan 2 kişi öldü.

Afganistan’ da yapılacak yenilikler neler, halkı ve özellikle de kadınları artık nasıl günler bekliyor?

Cevabı elbette ki zor ve acı verici . Ancak gerçekler şu ki artık 20 yıl boyunca yaşadıkları gibi yaşamaları zor. Kadınlar artık zor şartlar altında. Özgür değiller eskisi gibi .

Kadınların yanında bir erkek olmadan ve saçlarını ve bedenini saklayacak şekilde tamamen örtünmeden evden çıkması, siyasete atılması ya da kamusal alanda konuşması yasaklandı. Sağlık çalışanlarının tamamen erkeklerden oluşması nedeniyle yanında bir erkek olmadan kadınların sağlık hizmetlerine erişmeleri de mümkün değildi.

Burkasının altında vücutlarının en ufak bir kısmı görünse dahi kadınlar sokak ortasında kırbaçlanabiliyor, okula gitmek isteyen bir kız çocuk dayak cezası alabiliyordu. Zina ile suçlanan kadınlara verilen ceza ise sokak ortasında taşlanmaktı. Taliban savaşçıları 1996’da oje süren bir kadının baş parmağının ucunu kesmişti.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 Yorum