Affedebilmenin Gücüyle Özgürleşin

Affetme ve Başarı öyküsü

 Marie Balter’in ibretli yaşamı 

Marie Balter Kimdir?

Marie Balter, 1930 yılında bekar ve alkolik bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelir ve annesinin kendisine bakamaması sonucunda 5 yaşında yurda verilir. Bir süre sonra Marie, İtalyan asıllı bir çift tarafından evlatlık edinilir. Sonuç vahimdir ki Marie’nin yeni ailesi sadist bir çifttir ve Marie yıllarca bir bodrumda işkenceye uğrayacaktır. Sadist çift çevreleri tarafından iyi ve saygın bir aile profiline sahip oldukları için kimse onlardan şüphelenmez. 10 yıl işkenceye maruz kalan Marie felç geçirir ve depresyona girer. Doktorlar tarafından şizofreni teşhisi konulan Marie hayatının 17 yılını da akıl hastanesinde geçirir ve 34 yaşına geldiğinde şizofreni olmadığına ve ağır depresyon geçirdiği sonucuna varılır.

Bir süre sonra hastaneden taburcu olan Marie Rose Balter, onu bu hâle getirenlerden intikam almak ve onları davaya vermek yerine yeni bir hayat kurmaya karar verir ve geçmişini bir kenara bırakır. İmkânsız denilmesine rağmen eğitim almaya kararlıdır, Salem Üniversitesi psikiyatri bölümünü kazanır. Bu kez de kansere yakalanır ve bu hastalığı da yener.

Marie Rose Balter, akıl hastanesinde yatmış olan Joe ile evlenir ve 6 yıl sonra eşini kaybeder. Eğitimini tamamlayan Marie Rose Balter , 58 yaşına geldiğinde okuyunca tüylerinizi ürpertecek, kendisinin bile tahmin edemeyeceği bir şey yaptı 17 yılını geçirdiği Masachusetts Danver Devlet Hastanesi’ne yönetici olarak atandı.Bir zamanlar hasta olarak yattığı akıl hastanesinde yönetici olur ve şu sözleri söyler:

“Eğer affetmeyi öğrenmeseydim bir damla bile gelişemezdim. Yaşamım ziyan edilmiş bir yaşam olurdu ve bugün bu hastaneye yönetici olarak dönemezdim. En uzun yolculuk, beynimizden yüreğimize yaptığımız yolculuktur. Affetmek bu yolculuğun en kestirme yolu. Affetmeyi gerektiren her yara, içinde önemli bir dersi barındırır. Dersi görebilmek için yarayı yeniden deşerek yüzleşmek zorunda kalsak bile…”

Marie Rose Balter, 1999 yılında hayatını kaybeder. Kendisinin hayatı Nobody’s Child filmine konu olmuştur.

İnkikam yerine affetmeyi seçmiş bir başarı hikayesi 

Hayattaki başarılarımız bize karşı yapılanlara karşı vermiş olduğumuz tepkilerle ve bakış açımızla ilgilidir.Sizin işiniz sizsiniz.Önce kendinizi doldurmazsanız kimseye verebilecek bir şeyiniz olmaz.Kendinizi sevin ve kendinize saygı duyun, böylece sizi sevip size saygı duyan insanları yaşamınıza çekersiniz.

Nagehan
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Şiirim Ve Derinlemesine Bir Analiz Ve Çırpınış 1
Sonraki
13. Gün Söz Verdiğim Gibi…

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı.
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.