Adana'nın Kurtuluş Tarihinin 5 Ocak Olma Sebebi

Aslında hepimiz 5 Ocak tarihini Adana’nın kurtuluşu olarak biliyor ve kutluyoruz. Peki hiç düşündünüz mü, neden 5 Ocak?

Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Adana ve daha birçok şehir 20 Ekim 1921tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması’yla Fransız işgalinden kurtulmuştur. 

Bununla birlikte Güney Cephesi kapanmıştır. Fakat Fransızların Adana’dan beraberlerinde getirdikleri Ermenilerle birlikte ayrıldıkları asıl tarih 4 Ocak 1922 akşamıdır. Bunun üzerine5 Ocak 1922 sabahında Adanalı vatandaşlarımız düşmandan tamamen temizlenmiş, bağımsızlıklarına kavuşmuş olmanın mutluluğuyla uyanmışlardır. 5 Ocak 1922 kurtuluşunu kutlama amacı ile Büyük Saat ile Ulu Camii arasına çok büyük bir bayrak çekilmiş ve daha sonra bu bayrak çekilmesi olayı Adana’nın kurtuluş günlerinde tekrarlanmıştır. 

Adana’nın kurtuluş günü olarak 20 Aralık 1921 tarihinin geçerli olduğunu söyleyenler de olmuş, hatta 1958 yılında İçişleri Bakanlığı kutlamaların 20 Aralık’ta yapılması için resmi açıklama göndermiş, ancak halkın tepkisi üzerine bu fikirden vazgeçilmiştir. Bizce de 5 Ocak tarihinin kurtuluş günü olması doğru olanıdır. Sonuçta 20 Aralık’ta topraklarımızda hala düşman kuvvetleri vardır. Yani bu tarihe tam olarak bir kurtuluş diyemeyiz. 5 Ocak Adana’nın yeniden doğuşudur. 

Adana’mızın geri alınmasını Mustafa Kemal ve Türk halkına borçluyuz. 

5 Ocak Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!   

April0133
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tutsak
Sonraki
Neden Vejetaryenım?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.