Acılarla güçlü psikoloji yaratmak

Merhaba değerli okuyucular. Bugün size birçok ünlü düşünürün, birçok sporcunun kullandığı ve benimde tercih ettiğim bir yöntem anlatacağım. Bugün acılara isyan etmek yerine, acılarla güçlü olmayı konuşacağız.

Acıları öfkeyle yoğurup içsel motivasyon sağlayabiliriz.

Yaşantımızda karşılaştığımız acı ve tatsız durumlar, acı hissettiren duygular bize aslında büyük tecrübeler katar. Bu tecrübe ettiğimiz duygulardan biriside öfke olur. Öfke, insanın gücünün en zirveye çıktığı durumları yaratır. Yaşadığımız olaylarda öfkelendiğimiz kişileri, öfkelendiğimiz olayları eğer içimizde tutarsak ve dışarıya yansıtmassak bu bize içsel bir motivasyon sağlayacaktır, fakat bu içsel motivasyonu yaptığımız bir eylemde kullanmamız gerekecektir. Bu eylemler kötü yollara da sokabilir, iyi yollara da sokabilir. Başarılı bir sporcu da olabilirsiniz, bir katilde olabilirsiniz buna siz karar vermelisiniz.

Acılarla serinkanlılık kazanabilir ve özgüvenimizi arttırabiliriz

Acıları hafızamızda tutar ve bunları kendimize hatırlatmayı başarabilirsek, serinkanlılık kazanabilir ve özgüvenimizi arttırabilir. Travma etkisi yaratabilecek olaylar karşısında “Ben çok acı olaylar, acı durumlarla karşılaştım. Artık sakin olabilecek bir gücüm var.” diyebiliriz. Bunu dedikten sonra olayları, durumları serinkanlılıkla karşılamak ve atlatmak bize “Ne kadar da serinkanlı karşıladım. Ben gerçekten yoğrulmuşum.” dedirtecek ve bize özgüven verecektir.

Asıl mutluluk yüzde değil kalptedir.

Acılarla mutlu olmayı başarabilmiş, acılarla yoğrulmuş insanlar mutluluklarını da kontrol ederler. Yüzleri pek gülmeyebilir fakat içlerinde kelebekler uçuşur. Acılar insanlara sadece acıyı değil, mutluluğuda öğretir. Her yüzü gülen mutlu, her somurtan üzgün değildir. Bu çok büyük bir yanılgıdır.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.