91. Akademi (Oscar) Ödülleri’nde Neden ”Irkçılığın Karşısında Durmak, Farklılığın Güzelliği” Teması İşlendi?

91. Akademi (Oscar) Ödülleri'nde Neden ''Irkçılığın Karşısında Durmak, Farklılığın Güzelliği'' Teması İşlendi?

91. Akademi Ödülleri’ni de arkamızda bıraktık. Bu senenin en prestijli ödül törenlerinin de sonuna geldik! Bir süre çıkacak olan filmlerin hangilerinin adaylıkları olacak gibi tahminler dışında pek bir eğlencemiz kalmadı. Gelin o zaman son ödül törenimiz Oscar’da neler olmuş bir bakalım!

Bu senenin ödül teması: Irkçılığın Karşısında Durmak, Farklılığın Güzelliği

‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan Rami Malek, aynı zamanda bu ödüle layık görülen ilk Arap- Amerikalı oyuncu oldu. Filmde Freddie Mercury’yi canlandıran Malek, ödül konuşmasında göçmenlere vurgu yaptı: “Zor zamanlar geçirenlere sesleniyorum: Hayatını kimseden özür dilemek zorunda hissetmeden yaşayan eşcinsel bir adamın, bir göçmenin hikâyesini anlattık. Bu törende onu ve bu hikâyeyi kutluyor olmamız bu tür hikâyelere özlem duyduğumuzun kanıtı. Ben de Mısırlı göçmenlerin oğluyum. Hikâyemin bir bölümü şu anda yazılıyor, daha fazla minnettar olamazdım.”

91. Akademi (Oscar) Ödülleri'nde Neden ''Irkçılığın Karşısında Durmak, Farklılığın Güzelliği'' Teması İşlendi?

Donald Trump Eleştirisi

‘Yabancı Dilde En İyi Film’in kazanını açıklayan Oscar ödüllü İspanyol oyuncu Javier Bardem de isim vermeden ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına inşa etmek istediği duvarı eleştirdi: “Bu akşam farklı ülkelerin kültür ve dillerinin önemini ve mükemmeliyetini kutluyoruz. Yaratıcılığı ve yeteneği sınırlayabilecek hiçbir duvar veya sınır yoktur.”

‘Period. End Of Sentence’ ile ‘En İyi Kısa Belgesel’ dalında Oscar’ı kucaklayan yönetmen Rayka Zehtabchi sahnede gözyaşlarını tutamadı. Zehtabchi, “Adet dönemimde olduğumdan veya başka bir şeyden ağlamıyorum. Yalnızca, adet dönemiyle ilgili bir filmin Oscar kazandığına inanamıyorum” dedi.

Zehtabchi ve Melissa Berton’un belgeseli, Hindistan’da adet döneminde kadınların yaşadığı güçlüklere, hijyenik ürünlere ulaşmakta çektikleri bu nedenle hatta eğitimlerine ara bile vermelerine neden olan zorluklara odaklanıyor.

”Yine Çok Sıkıcıydı”

Bu güzel yanlarının dışında bu senenin Oscar’ı son yıllarda çok sıkıcı olduğunu söylediğimizden midir nedir ödül noktasında biraz şaşırttı.  Fakat yine de çok sıkıcıydı. Uyku probleminiz varsa bu senenin Oscar törenini izleyip uykuya dalabilirsiniz. Bir ödül töreninin kırmızı halısı da mı sıkıcı olur? Nerede o sansasyonel kıyafetler, beklenmedik çıkışlar? Son yıllarda kırmızı halısı bile sıkıcı törenin. Tabi bazı isimlerinin de hakkını yememek lazım, çılgın seçimlerde yok değildi.

Mesela Billy Porter Oscar’a giriş yaptığında kimse şaşkınlığını gizleyemedi çünkü geldiği kıyafet inanılmaz bir smokin elbiseydi. Dökümlü yaka, siyah kadife ve görkemli bir etek Billy Porter’ı Oscar 2019’un en dikkat çeken simalarından biri yaptı. Bir de dünyanın en güzel kadını Charlize Theron vardı ki gözyaşlarımı tutamadım. Sen ki o sarı saçlarınla senelerdir film sektörünü toza dumana kat sonra da kahverengi saçlarla törene katıl. Umuyoruz ki yarın gidip o saçlarını düzeltir.

Jason Mamoa ve eşi Lisa Bonet törene birlikte katıldılar ve gecenin en renkli ve stil sahibi çiftlerinden biri oldular. ‘’Çingeneyiz ve bununla gurur duyuyoruz!’’ teması hâkimdi. Jason Mamoa’nın tercih ettiği kıyafet geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden tasarımcı Karl Lagerfeld tarafından Mamoa için özel olarak hazırlandı. Eşi Lisa Bonet ise Karl Lagerfeld’in Fendi için özel olarak hazırladığı bir parça tercih etti.

İlk Sunucusuz Oscar Töreni

Bu sene farklı olarak Oscar sunucusuz olarak yapıldı. Çok manasız bir tercih olduğunu söylemem gerek. Onun dışında tabi bu yılda sahneye ödül vermek için çıkan herkes anılarını, hayat gayelerini, dün yediği yemeği falan anlatma zahmetine girdi.

10’ar adaylıklarıyla geceye damga vuracakları tahmin edilen Roma ve The Favourite’da Roma tatmin edici bir sonuç elde ederken The Favourite biraz düşük kaldı. Yılın iddialı filmleri Roma ile Bohemian Rhapsody ödül yarışında öne çıktılar. Hatta senenin –oyunculukları hariç- her bakımdan hayal kırıklığı olan Bohemian Rhapsody geceden 4 ödülle en çok ödül alan film olarak ayrıldı.

91. Akademi (Oscar) Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film: Green Book

Herkes o kadar çok Roma’nın En İyi Film ödülünü alacağına inanıyordu ki ilk anda kimse kulaklarına inanamadı. Fakat ben yine de doğru bir tercih yapıldığına inanıyorum. En İyi Yabancı Film ve En İyi Yönetmen zaten Roma’nın hakkıydı.  Herkesin Roma’nın kazanacağına emin olduğu bir yerde Green Book gibi iyi bir filmin kazanması ters köşe yapsa da derin bir nefes verildi. Hala bir yerlerde birilerin hakkı yenmiyor.

En İyi Yönetmen: Alfanso Cuaron

Aylardan beri bu ödülün kime gideceğini biliyorduk zaten. Ne kadar Lee’nin artık bir Oscar almasını istesek bile bu sene Alfanso çok başarılı bir yönetmenlikle seneye damgasını vurdu.

En İyi Erkek Oyuncu: Rami Malek

Ödül töreninin tartışmasız en hak eden adamı Rami Malek! Efsanevi Freddie Mercury’i resmen dünyamıza geri getirdi. Malum kendisi aslında çok genç ve sektörde yeni bir kardeşimiz. Fakat sektörde yıllardır olan bazı arkadaşlara ders vermesi gerektiğine inanıyorum. Rami’ciğim şu Bradley Cooper kardeşimize bir el at ya adam 7. kez aday oluyor be!

En İyi Kadın Oyuncu: Olivia Colman

Ödül alanlar arasında en sevindiğim kesinlikle Olivia Colman oldu. The Favourite’de efsane bir kraliçe rolüne bürünmüştü. Her saniyesi hayranlık ve hayret uyandırıcıydı. Genel olarak Glenn Close ve Olivia Colman arasında gidip geliniyordu. Bu yüzden kimse çok üzülmedi diyebiliriz.

Genel olarak ödül törenine baktığımızda ise: Meksika ve ABD ortak yapımı olan 10 dalda Oscar’a aday gösterilen ‘Roma’ filmi ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ ve ‘En İyi Sinematografi’ ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca filmin yönetmeni Alfanso Cuaron da ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandı.

‘Bohemian Rhapsody’ filmi 91. Akademi Ödülleri’nde en çok ödül alan yapım oldu. Bohemian Rhapsody, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kurgu’, ‘En İyi Ses Kurgusu’ ve ‘En İyi Ses Miksajı’ dallarında ödülleri kazandı.

91. Akademi (Oscar) Ödülleri Sahiplerini Buldu

Marvel serisinin filmlerinden olan Black Panther ise ‘En İyi Özgün Müzik’, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ ve ‘En İyi Yapım Tasarımı’ dallarında aldığı Oscarlar ile gecenin en çok ödül kazanan yapımlarından oldu.

91. Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünün sahibi ‘Green Book’ filmindeki rolü ile Mahershala Ali olurken, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü ‘If Beale Street Could Talk’ adlı yapımdaki rolüyle Regina King aldı.

‘En İyi Film’ ödülünü alan Green Book adlı yapım ise ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Özgün Senaryo’ ödüllerini de kucakladı.

2017’de ‘Moonlight’ filmindeki performansıyla ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü alarak oyunculuk dalında Oscar’a layık görülen ilk Müslüman olan Mahershala Ali, bu yıl da ‘Green Book’ filmindeki rolü ile aynı dalda ikinci Oscar’ını almış oldu.

Gecenin en önemli ödüllerinden ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü Bohemian Rhapsody filmindeki performansıyla Rami Malek, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ise ‘The Favourite’ filmindeki rolüyle Olivia Colman aldı.

‘En İyi Animasyon’ ödülüne layık görülen ‘Spider-Man: Into the Spider-Verse’ filminin yönetmeni Peter Ramsey, bu dalda ödül alan ilk siyah yönetmen oldu.

Gecede, ‘A Star Is Born’ filminde rol alan Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın filmin ‘Shallow’ adlı şarkısını sahnede birlikte seslendirmesi ise izleyicilerden büyük beğeni topladı. Şarkıcı Lady Gaga da Shallow ile ‘En İyi Özgün Şarkı’ ödülünü kazanarak, ilk Oscar ödülünü almış oldu.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
91. Akademi (Oscar) Ödülleri Sahiplerini Buldu
91. Akademi (Oscar) Ödülleri Sahiplerini Buldu

91. Akademi (Oscar) Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sonraki
Netflix’in Bağımlılık Yapan Yetişkin Çizgi Dizileri: Paradise PD & F is for Family
Netflix'in Bağımllık Yapan Yetişkin Çizgi Dizileri: Paradise PD & F is for Family

Netflix’in Bağımlılık Yapan Yetişkin Çizgi Dizileri: Paradise PD & F is for Family

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.