8 Adımda Wifi Performansını Arttırmanın Yolları

8 Adımda Wifi Performansını Arttırmanın Yolları

8 Adımda Wifi Performansını Arttırmanın Yolları

Hızı dalgalanmayan güvenilir bir ağ bağlantısı için kablodan vazgeçmemelisiniz. Ancak, gerçek şu ki wifi bağlantı hızı arttırma için hiçbir şey kablosuz ağın rahatlığını veremez.. Kablosuz ağınızı sinyal düşmesi, ölü alan gibi problemlerle nasıl hızlandırabilirsiniz? Wifi performans ayarları altında verilen 7 ipucu internet hızı arttırma programsız önerileri cevap olacaktır. Burada internet menzil genişletici almadan önce deneyebileceğiniz bazı yöntemler anlatılmakta.

  • Otomatik yeniden başlat

Yeni yönlendiricileri sık sık yeniden başlatmanız gerekmez. Ancak, internet bağlantınız kopar ve geri gelmezse, yönlendiricinizi kapatıp tekrar açmanız sorunu çözebilir. Bunu sık sık yaparsanız, size DD-WRT ürün yazılımının yeniden başlatma programlamanıza izin verdiğini hatırlatalım. Yönlendiricinizi uyuduğunuzda günde bir kez başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece herhangi bir kesinti olmaz. Bu sayede modemin hızını arttırma imkanınız olabilir.

  • Daha iyi bir anten almak

Yeni bir yönlendirici satın almadan wifi performans arttırma en iyi yollarından biri, güçlendirilmiş antenler kullanmaktır. Duvar prizine bağlı tel genişleticiler biraz daha pahalıdır, ancak hem güçlendirilmiş antenler hem de kablosuz tekrarlayıcı olarak işlev görebilir.

  • Eski kablosuz ağ protokollerini kapatın

802.11ac protokolünü destekleyen yeni yönlendiriciler, çoğu İnternet servis sağlayıcısından daha yüksek hızlara ulaşabilir. Ancak, ağınızda 802.11g gibi eski protokolleri kullanan cihazlar varsa, ağınıza bağlandığınızda ağınızın tamamı yavaşlayabilir. Bu nedenle, modem arayüzünden hız arttırma için ağınızdaki “b” veya “g” protokolünü kullanarak cihazları kaldırmanızı öneririz.

  • Kanal genişliğini ayarlayın

İnternet hızı arttırma yollarından biri de wifi kanal genişliğini ayarlamaktır. Yönlendiriciler genellikle iki kanal genişliği ayarıyla gelir, 20MHz ve 40MHz. İkinci bir geniş kanal kullanmak, eski protokolleri kullanan cihazların bağlantısını olumsuz etkileyebilir veya ağınızın hızını artırabilir. Bu ayarlarda değişiklik yapın ve hız kazanıp kazanmadığınızı test edin ve wifi performansını artırın.

  • Güncelleme yazılımı

Çoğu elektronik cihaz gibi, yönlendiriciler de üreticileri aracılığıyla güncellemeler alabilir. Bu güncellemeler genellikle güvenlik düzeltmeleri olduğundan, hızınızı (çok) etkilemezler. Ancak, uzun süredir güncelleme yapmadıysanız, yönlendiricinizi güncellemelisiniz. Güncellemeler size yeni işlevler verebilir ve nadir olarak küçük hız artışları sağlayabilir.

  • Modemi değiştirme

İnternet hız artışı için wifi alan genişletici almadan uygulayabileceğiniz basit yöntemlerden biridir. Ev duvarlarınızda kullanılan malzemeye bağlı olarak, kablosuz sinyalini odadan odaya geçirmek zor olabilir. Bunu yapmak için yönlendiricinizi merkezi bir yere ve yükseğe yerleştirmeyi deneyin. Bazı durumlarda, konumdaki küçük değişiklikler kablosuz ağ sinyalinde gözle görülür iyileştirmeler sağlayabilir.

  • Kanalı değiştir

Wifi hızı ne olmalı, genellikle internet erişim hızını arttırmayı öğrenmek için sorulan sorulardan biri. Ancak bu sorunun doğru şekli “modemin wifi kanalı ne olmalı. En az yoğunluğa sahip kanalı bulmak için ve wifi hızlandırma için  Acrylic Wi-Fi gibi yazılımları kullanabilirsiniz. Wifi sinyal arttırıcı cihazları kullanmadan önce bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Orhan
İnternet üzerinde araştırma yapmayı seven ve teknoloji ile yakından ilgilenen , geçen zaman içinde sahip olduğum bilgi birikimini paylaşabilmek için yazmayı seçen biriyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Diyaliz Hastalarında Hayati Önem Taşıyan Fistül
Diyaliz Hastalarında Hayati Önem Taşıyan Fistül

Diyaliz Hastalarında Hayati Önem Taşıyan Fistül

Sonraki
Sade Bir Yaşam Felsefesi: Minimalizm II

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.