6’lı Muhalefetin 2023 Yol Haritası

Geçtiğimiz günlerde 6 muhalefet partisi bir araya gelerek 2023 seçimleri ve sonrası için yol haritası olarak ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ hakkında görüştüler. Her ne kadar Millet İttifakının gerçekçi bir Cumhurbaşkanı adayı olmasa da muhtemel aday Kemal Kılıçdaroğlu olacak gibi. Zaten Meral Akşener’in ben cumhurbaşkanı değil başbakan olmak istiyorum demesi bu iddiayı güçlendirecek gibi.

6 muhalefetin tek derdi Erdoğan’ı devirip güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek üzerine kurguluyor. Peki, olası senaryo gerçekleşirse ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilirse ülkede her şey düzelecek mi?

Bence HAYIR!.. Çünkü 6 muhalefet partisinin tek derdi Erdoğan’ı devirmek. Onun haricinde partilerin gerçekçi toplumu ikna edici bir programı, vizyonu yok.

Muhalefetin stratejisi, Erdoğan sonrası parlamenter sisteme dönülecek. Hukuksal reformlar yapılacak, yapısal ekonomik reformlar yapılacak. Bunların sonucu olarak ülkenin kendiliğinden düzelmeye başlayacak.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildiğinde yeni gelecek cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanması ve başbakana devredilmesi gerekecek. Sizce yeni gelecek cumhurbaşkanı bu yetkilerinden vazgeçecek mi?

90’lı yılların karanlık geçmişine dönelim. Sahnede Tansu Çiller, Erbakan, Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit’in koalisyonlu dönemlerini hatırlayalım. Bir türlü aynı fikirleri paylaşamayan partilerin koalisyon sonucu hükümet kuramaması sizce aynı durumları güçlendirilmiş parlamenter sistemde de yaşayabilir miyiz? Cumhurbaşkanının Kılıçdaroğlu, Başbakan ise Akşener olursa çok parçalı bakanlar kurulunun sorunları yaşanmaz mı?

Muhalefete soruyorum.

Ekonomi nasıl düzeltilecek, yargı nasıl bağımsız olacak, eğitim sistemi nasıl düzeltilecek, EYT’lilerin durumu ne olacak, %40 altı engelli bireylerin durumları ne olacak, işsizlik nasıl azaltılıp istihdam arttırılacak, KYK borcu olan mezunların durumları ne olacak, hastaneye hiç gitmemesine rağmen işsiz vatandaşların SGK prim borçları ne olacak, şiddet gören kadınların durumları ne olacak.. gibi soruları çoğaltabiliriz. Gerçekten muhalefetin bu sorulara karşı bir gerçekçi bir çözüm önerileri var mı? Bence yok.

yazar

Yazar: Thebat

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.