5 Yıl Önce Bill Gates Ne Demişti?

5 Yıl Önce Bill Gates Ne Demişti?

5 Yıl Önce Bill Gates Ne Demişti?

“Önümüzdeki on yıllık zaman diliminde, eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse, bu bir savaş değil. Hızla yayılabilen bir virüs olur.”

    Bill Gates bunları 2015’te dünya henüz yeni bir salgını – daha doğrusu Batı Afrika – yeni bir salgını atlatıyordu. Bu virüsün adı ise “Ebola” idi. Ebola, Bill Gates’inde bu konferansta dediği gibi Batı Afrika dışına çıkamamıştı. Bu insanlık için büyük bir şanstı. Ancak Bill Gates’in bu konuşmadaki asıl amacı bu değildi. O, tam bir fütürolojik  kapsamda değerlendiriyordu bu konuyu. Altını çizerek söylüyorum: “Kehanet değil, Fütüroloji”.

Bill Gates, problemi yeterince iyi çalışmayan bir sistemde değil; sistemin olmayışında görüyordu. Bölgeye tanı , raporlama ve en önemlisi tedavi uygulamaları için gidecek hazır epidemiyolojist ve doktor grubu yoktu. Sadece gönüllülerden oluşan bir doktor grubu gitmişti.

Peki Ne Yapmayı Önermişti?

  HAZIR MEDİKAL TAKIMI

Nasıl her ülkenin ve NATO’nun halihazırda savunma için bir ordusu varsa bir virüsle mücadele edecek eğitim görmüş bir medikal takımı da olması gerektiğini söylüyordu. Böylece harekete her daim hazır olmalı ve o an geldiği zaman hızlıca harekete geçilmesini belirtiyordu.

  YOKSUL ÜLKELERDE YETERLİ SAĞLIK SİSTEMİ 

Yoksul ülkelerde de annelerin sağlıklı doğum yapabileceği, çocukların aşılanabileciği bir sağlık sistemini belirtmeden geçmiyordu.Zaten Bill Gates’in yoksul ülkelerdeki çalışmalarını hepimiz biliyoruz. Bu onun hassas noktası.

ORDULARIN DESTEĞİ

   Bir virüs salgınında en önemli etkenlerden biri hızlı müdaheledir. Bu yüzden ordudan hızlı ulaşım için destek alınması gerektiğini de belirtmişti.

  SİMÜLASYONLAR

  Simülasyonlarla ve oyunlarla nelerde eksik olduğumuzu görebileceğimizi de anlatıyordu.

  AR-GE MERKEZLERİ

  Son olarak da en önemlisi olan Ar-Ge merkezleri. Salgın anında bizleri donanım olarak hazır hale getirecek ve virüsü önleyecek buluşların yapılacağı bu merkezlerin gerekliğini ve maliyetlerinin de salgın döneminde alınan ekonomik zararın yanında çok daha mütevazi bir meblağ olduğunu  belirtiyordu.

Bill Gates dediklerinde pek de haksız sayılmaz. Fakat bu dedikleri beş yıl sonrası için hala geçerliyse ve biz bu önlemerden sadece birini bile alamamışsak gerçekten çok acı değil mi? 

Melikşah
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gerçek Sabaha Günaydın
Sonraki
Dünya Nüfusunun Azaltılması Gerekliliği

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.