5 Büyük Düşünür Günümüzde Yaşasaydı Neler Olurdu? | kooplog.com

5 Büyük Düşünür Günümüzde Yaşasaydı Neler Olurdu?


Einstein atomu parçalara ayırabilmiş,  Freud psikolojiye psikanaliz diye bir yöntem psikolojiye miras bırakmış,  Tesla alternatif akımla çalışan  bir motor  dünyaya armağan etmiş ,  Nietzsche’nin aforizmaları hayatı anlamamızı kolaylaştırmış, Karl Marx’ın düşünceleri  kapitalist sistemin bu kadar iyi yorumlanmasını sağlamış. Bu insanların hepsi hayatlarımıza parmak izlerini bırakmış orası şüphesiz. Peki bu insanlar günümüzde yaşasalardı ve bir kısmı Türk olsaydı nasıl olurdu? İşte 5 büyük düşünür  günümüzde yaşasalardı neler olurdu?


1.Einstein

Einstein ‘a göre gece uyumayan insanlar zekidir. Hani şu sosyal medyada hep karşımıza çıkan hipotez. Peki Einstein günümüzde yaşasa da böyle mi düşünürdü sizce? Bence o hipotez gece uyumayan insanlar ya snapte ya da instagramda geziyordur olurdu. Einstein zaten o partiden bu partiye o bilim konferansından bu bilim konferansına koşturuyor olurdu. Belki bilimi falan bırakıp instagram fenomeni de olabilirdi.


2.Tesla

Tesla değeri geç anlaşılan bilim insanlarından. Peki hakkını yediğini düşündüğümüz Edison ve Tesla günümüzde yasasa ne olurdu? Bence Tesla Edisonu dava ederdi. Tesla’da Edison’dan aldığı tazminatı yüksek bir ihtimal ya ihtiyacı olan birilerine bağışlar ya da topluma faydalı şeyler icat ederdi. Tabii Tesla’nın toplum yararına çalışması ve ücret talep etmemesi birçok kapitalist şirketi rahatsız ederdi. Sanırım Tesla’nın sonu yine bilinmeyen bir olum sebebi olurdu.


3.Nietzsche

Nietzsche günümüzde yasasa hatta Türk olsa Ateist olduğu için yüksek bir ihtimal dışlanırdı ve sevilmezdi. Kimse kitaplarını okumaz onunla sohbet etmezdi. Kimsenin onun düşüncelerine inanmazdı herhâlde herkes onun diniyle ilgilenirdi. Bu durumdan rahatsız olan Nietzsche de ya intihar eder ya da alır başını giderdi.


4.Freud

Freud günümüzde yaşasa gelişen tıpla birlikte kendi fikirlerini ve psikolojik dünyaya fikirlerini daha geliştirirdi. Adından sıkça söz ettirirdi ama Türk olsaydı ve hala yaşıyor olsaydı sanırım postaya rakip bir gazetede cinsellik üzerine soruları cevaplıyor olurdu.


5.Karl Marx

Marx iyi bir ezberci eğitim sisteminden gecen Marx kapitalizme karşı falan olmazdı zaten sistemin içinde büyüdüğü için kapitalizmi ayırt edemeyebilirdi. Belki arkadaşlarıyla ayağındaki nike ayakkabısı, üzerindeki burbery kazağı ve polo pantolonuyla starbucksta otururken mevcut düzeni eleştirirdi ona bir şey diyemem.


Beğendiniz mi? Beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşın!

Fikrinizi alalım?

Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Çok Eğlenceli Çok Eğlenceli
1
Çok Eğlenceli
Çok Faydalı Çok Faydalı
0
Çok Faydalı
Çok İyi! Çok İyi!
0
Çok İyi!
Ehh İşte.. Ehh İşte..
0
Ehh İşte..
Zaman Kaybı Zaman Kaybı
1
Zaman Kaybı
Pesma
Işık Üniversitesi Uluslararası Ticaret öğrencisi Pesma; Gezmeyi, eğlenmeyi, okumayı ve araştırmayı seviyor. Gülmenin özgürlük olduğuna inanıyor ve bir insanın başka insanları sevebilmesi için önce kendisini sevmesi gerektiğini düşünüyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum aç

Hesabınız mı yok?
Hesap oluştur

Şifreni sıfırla

Şu sayfaya geri dön:
Oturum aç

Hesap oluştur

Captcha!
Şu sayfaya geri dön:
Oturum aç
İçerik türünü seçin
Anket
Yazı