in

400'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi hayatımıza nasıl etkileyecek?

Corona virüs salgınının ekonomideki olumsuz etkilerinin azaltılması için art arda tedbirler alınmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı, yerli üreticiyi ithalat baskısından korumak için 400’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirdi. İthalatta 400’ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak

400’den fazla ürüne ek gümrük vergis Resmi Gazete’de yayımlandı

İthalatta 400’ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Olumsuz etkilerinin azaltılmasının bahanesiyle 

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla sanayi sektörü kuruluşları ve firmalardan gelen talepler de dikkate alınarak bazı ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

Değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar vergiler uygulanacak

kararda, tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

30 Eylül’e kadar geçerli olacak

Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

ESNAF İFLAS NOKTASINDA

HP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Koronavirüs salgınıyla beraber devlet tarafından geçici olarak kapatılan esnaf biriken borçları ve vergileri nedeniyle iflas noktasına geldiğini söyledi.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.