40 Yaş

40 Yaş

Evinden kaçıp sevgilisinin yanına taşındığından beri, artık çok rahattı. Babasının baskıları artık onu iyice bunaltmıştı. Ayrıca zengin arkadaşlarına ayak uydurması da kolaylaşmıştı. Gittikleri her yerde kendini ezik hissediyor, komplekslerini özgüven olarak anlatıyordu. İçten içe bunun doğru olmadığını bilse de yine de kendine itiraf etmekte zorlanıyordu. Kabullenmesi güç bir durumdu ama doğruydu. 

Her gece çoğu zaman hafta sonları içkinin de, eğlenmenin de dibine vuruyorlardı. Sevgilisiyle evlenebilirse turnayı gözünden vurmuş olacaktı. Adamın evlenmeye hiç niyeti yoktu. Aristokrat ve herkese tepeden bakan bir ailede yetişmişti. Soğuk, donuk ve mesafeli gibi görünen ama aslında, “bunlar benim ayarım değil” enerjisi veren bir adamdı. Daha sonra ne kadar doğru bir evlilik yaptığını çünkü kendi prototipiyle evlenmiş olduğunu anlayacaktı. 

Kadının; çocukluk arkadaşlarına duyduğu hayranlık ve onlar gibi olabilme arzusu belki de bu sayede yerini bulmuş olacaktı. Onun babası normal maaşlı bir adamdı, karısının ailesinden kalan bir evde yaşıyorlardı. O da bu evde büyümüştü. 

Çok geçmeden evlendiler ve hemen peşinden bir bebekleri oldu. Kendince artık elit bir çevresi vardı. Soyad’ı mühimdi. Her yerin kapısını açıp, güzel dostuklara sebep oluyordu. 

Zaman içinde bir bebek daha oldu. Genel olarak mutlu bir aileydi. Kimse kimsenin yaptığıyla fazla ilgilenmiyor ama kim ne isterse onu yapabiliyordu. 

Şimdi hayatı, istediği gibiydi, oluk oluk akan bir para, kredi kartları, evler, tatiller, ve paranın alabileceği daha ne var ise… Ta ki iflas kapıyı çalana kadar.
Kendine yeni bir çevre daha edinmişti. Kocasının çevresi. Ne kadar seviliyor ve ne kadar gerçek duygular yaşıyor ve yaşatıyordu bilinmez. Ama sevilmediği bir çok kişi tarafından söyleniyordu. Yeni edindiği bir arkadaşı onunla ilgili herşeyi, heryerde anlatmaya başlamıştı. Kocasından önceki sevgilileri, yaşadıkları, kendini gizlemeye çalışıyor olması, ismini değiştirmesi. Ve evlenmeden önce eğlencenin dibine vururken başka vuruşlara da denk gelmesi…
Gel zaman git zaman alkolün hafızasını yitirmesinden kaynaklı sorunlar yaşamaya başladı. Kendini, asil! duruşunu bir kenara bırakmaya başladı. O nazlı hali gitmiş, kaderin cilvesiyle uğraşan bir kadın haline gelmişti. Çocukları büyüyor o hala içmeye devam ediyordu. Neredeyse öğlen başlayıp, ta ki akşamın bir saatine kadar. 
Yaşı genç olduğu için, şimdilik sadece içi yıpranıyordu. Çocukluğundan gelen kıskançlıkları, hasetleri, hırsları, lüks yaşama arzusu onu artık bitirmeye başlamıştı. Evde çok bulunmayan kocası, bencil ve kendine has bir karakter taşıyordu. Hala mutlu muydu? Kadehlerin içi doluyken evet. Yanlış ve yeni arkadaşlar onu bitirmeye başlamıştı. Namus budalası bir çevre, kendini korumak için takılan maskeler ve daha neler neler. 
Ve tabi yaş meselesi. Yeni 40’ına girmiş kadınlardı hepsi. Kadın yaşının en bocalamalı dönemiydi. Yaşlanıyor muyum?, Seviliyor ve Seviyor muyum? Ne kadar mutluyum? Boşanırsam başarısız mı olmuş olurum? Artık abimin ve babamın olduğu bir evde yaşayamam. Bunlar hep farklı kadınların düşünceleriydi. Ama 40 yaş her kadın için bir milat idi. 
Kadın mutsuzdu, bunu kendine bile itiraf edemiyordu. Geçmişinde hatırı sayılır bir iş hayatı olmamıştı. Hangi okulu bitirdiğini bile bilmeyen bir adamla evliydi. Evet mutsuzdu. Ama bunu hiç kimse bilmeyecekti. Kimse anlamasın diye o hep mutlu olacaktı.
Ömrünü, içki içerek, dedikodu yapmadığını sanıp yaparak ve dinleyerek, kendi derdini unutmak için komşuyu rahatsız etmeye çabalayarak.
40 yaş, 50 yaş, 60 yaş dönüm noktaları. 

“Sen giderken ben dönüyordum” durakları. 

40’ın kendini 50’ye güldürme, 50’nin kendini 60’a güldürme safhaları. 

Hormon değişimleri ve diğerleri. 

Değişmeyen tek şey, hiç bir şeyin gizli kalmadığı. 40 yaş 50 yaşa güler, 50 yaş zaten bildiklerini sindirmiş, karşısındaki 40 yaşa gülümseyerek “ seni de biliyoruz “ hatta çoğu zaman “ sizi de biliyoruz “ demez. 
40 yaş, ahh 40 yaş ve başlangıçları.. “Seni de biliyoruz.”

Rapor Et

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

2 yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir