in ,

21. Yüzyılda Düşünme

Farklı ideolojilerle beslenen zihinlerin dünyaya bakış açıları hep farklıydı. Zaten doğal olan da bu değil midir? Şüphesiz insanoğlunu insan yapan en büyük özelliklerinden biriydi farklı düşünme. Ancak herkes gerçekten de düşünüyor mu? Yoksa etrafımız düşündüğünü zanneden bir sürü insan ile mi dolu?

21.yüzyılda insanların düşünce gücüne etki eden pek çok faktör vardır, diğer yüzyıllarda olduğu gibi. Ancak yaşadığımız dönemde düşünce, hız ve yoğunluk ile yoğruluyor. Hız ve yoğunluğun olmadığı hiç bir yer yok diyebiliriz günümüz dünyasında.

Satranç Tahtası

İnsanlar bu kadar hız içerisinde düşünmekten aciz duruma düştüler ve dünyanın her an daha da artan hızına yetişemez oldular. Hıza yetişememek geri kalmak anlamına gelir ve geri kalan insanlar düşünmekten de aciz duruma düşerler.      

Bir diğer durum: yoğunluk. İnsanoğlunun kafasını meşgul eden gerekli veya gereksiz o kadar çok eylem var ki. Artık kimse gerekli gördüğü şeyi bilemiyor ve bunun ayırdına varamıyor. Zaten gerekli olan şeyi gereksiz olan şeyden ayırabilen insan düşünebilen ve kendine has düşüncelerini ortaya koyabilen insan olacaktır. Yoğunluğun adeta girdap gibi içine çektiği düşünme acizliğinden kurtulabilecektir. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir