101 Yıldır Gözlerini Açıp Kapayan Mumya ve Bozulmayan Cesedinin Sırrı

İtalyan general Mario Lombardo’nun kızı Rosalia 1918 yılında doğdu fakat 1920 yılında İspanyol gribi nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

General Lombardo bu duruma çok üzüldü ve kızının anısını uzun süre yaşatabilmek için onu mumyalamaya karar verdi.

Dönemin ünlü doktorlarından Alfredo Salafia küçük kızın cesedine bir sıvı enjekte etti ve onu cam bir tabuta koydu.

Fakat mumyada bir gariplik vardı. Mumya hiçbir şekilde bozulmadı ve kızın cesedi ilk günkü tazeliğini korudu. 101 yıldır temiz ve bakımlı bir şekilde hiç bozulmadı.

Ancak Doktor bu sıvının içeriği ile hiçbir zaman açıklamadı.

Küçük kızın yıllardır bozulmayan cesedinin sırrını taşıyan sıvının içinde; daha sonralarında Doktor Alfredonun el yazmalarında bulunan formülleri inceleyen İtalyan bilim insanları gliserin çinko, klor ve salistik asitli bir karışım olduğunu ortaya çıkardı.

Ancak hikaye’deki ilginç kısım daha farklı. Bu küçük kızın mumyası 101 yıldır gözlerini açıp kapıyor.

İnsanlar paranormal bir mumyalama söz konusu olduğunu söylese de bilimsel olarak kızın cesedinin hiç bozulmamasına açıklık getirildikten sonra bu fikir değişmeye başladı.

Bir iddiaya göre ise Rosalia’nın göz kırpmaları sadece göster bir hileden ibaret. Tabutun bulunduğu yerdeki ışık oyunu mumyanın gözleri açılıp kapanıyormuş gibi gösteriyor.

Bu gizemi aydınlatmak isteyen araştırmacılar kızın mumyasını sürekli olarak fotoğraflayarak izliyorlar. İddiaya göre içeri gelen ışık mumyanın her bir dakikada göz kırptığını gösteriyor.

Dünya bu gizemli kızın cam tabutu içinden hiç bozulmayan saçlar ve masum görüntüsü sebebiyle ‘Uyuyan Güzel’ olarak tanıyor.

Son olarak ise Doktor Alfredo’nun dönemin bu kadar ilerisinde bir çalışma yapması ve sırrının ancak 90’larda keşfedilmesi gerçekten takir edilesi bir durum.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.