Neden Empati Yapamıyoruz?

Empati diğer adıyla eş duyu  Her konuda kelime olarak bilsekte bir çoğumuzun sadece kelimede bıraktığı eylem. Kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak onu anlamamızı kolaylaştıran bir eylem.Sağlıklı bir toplum birey ilişkisi için empatinin önemi çok yüksek. Neden başkalarının ayakkabılarını giymeden yorum yapıyoruz? Neden empati yapamıyoruz? İşte empati yapamamamızın 10 sebebi;1. Önyargı
Toplumun bize dayattığı düşüncelerle şekillenen düşüncelerimizden sonra bizim düşündüğümüzün dışında bir çok insana karşı sahip olduğumuz genellikle olumsuz düşünceler diyebiliriz.


2. Sabırsızlık
Dayanamama durumudur. İstediğimiz her şey hemen olsun isteğinden doğan bir duygu. İnsanları tanımak için bile sabredemeden haklarında bir takım varsayımlara sebep olmamızı sağlayarak o insanlar hakkında önyargıya yol açar.


3. Bencillik
Kendi çıkarlarımızı her şeyin üzerinde tutmamız sonucunda kendimize itiraf edemesekte çevremizdekiler tarafından bize yapıştırılan karakter özelliği.


4. Hissizlik
Duygusallığı zaaf olarak görmemiz sonucunda zaman içinde kendimize yapıştırdığımız damga.


5. Kendimizi tanımamız
Kendimizi tanıdıktan sonra karşımızdaki hatada yapsa “Ulan bunu ben de yapıyorum.” Demeye başlıyoruz ki buda karşıdakini anlamımızı sağlıyor.


6. Sevgisizlik
Dünyayı kesinlikle sevgi kurtaracak. Sevginin olduğu bir yerde merhamet vardır. Merhametin olduğu bir yerde anlayış mutlaka vardır zaten.


7. Anlayamamak
Karşımızdaki insanı anlayamadığımızdan kaynaklı durum. Çoğu zaman açık uçlu sorularla halledebileceğimiz sorundur. Neden böyle yapıyor? Diye kendi kendimize bile sorsak anlamaya yaklaşabiliriz.


8. Sağlıklı İletişim Kurmak
Kendimizi güzel ifade edebilirsek, karşımızdakinin bizi daha doğru anlamasını sağlamak dışında aslında onunda bize kendini güzel ifade etmesini sağlarız.


9. Haklılığa fazla takılmak
Konuyu haklılık ve haksızlık olarak düşündüğümüz sürece bir sonuca bağlayamayız. Konuya daha çok “Neden böyle düşünüyor.” diye düşünerek yaklaşmalıyız.


10. Dikkatsizlik
Karşımızdaki insanın yaşamına, duygularına ve düşüncelerine dikkat etmediğimiz için onu anlayamıyoruz. Onu anlamadığımız içinde karşımızdaki insanla aramızda bir iletişim kopukluğu oluyor.


Birbirimizin ayakkabılarını giyerek fikir sahibi olduğumuzu görmek umuduyla.


Pesma – pesma@kooplog.com


kooplog.com kurucu ortağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş