1. Hafta – Dijital Okuryazar

Illustration of social media concept

Yeni blog denememe hoş geldiniz. Bahçeşehir Üniversitesi’nde almış olduğum GEP0322 dersinden edineceğim bilgileri sizlere paylaşmak güzeldir düşüncesiyle aktarmak için bu blogu yazıyorum. Günümüz dünyasında, teknolojik aletler hayatımızda fazlasıyla  yer edinmektedir. Peki bu teknolojileri kullanırken ne kadar bilinçliyiz?

Sıklıkla kullandığımız telefon, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik aletleri bilgi edinmek, bilgi vermek veya eğlenmek amacıyla kullanıyoruz. Bu süreçte aldığımız veya verdiğimiz bilgilerin bizler tarafından doğru şekilde işlenmesi süreci dijital okuryazarlıktır. 

Dijital okuryazarlık kavramı literatürde hem bilişsel hem de teknik beceriler gerektiren bilgiyi bulmak, değerlendirmek, oluşturmak ve iletmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanma becerisi olarak tanımlanmıştır.

Bilginin yayılma hızının olağanüstü olduğu bu dönemde, dijital okuryazarlık becerisinin önemi de fazlasıyla artmıştır. Dijital okuryazarlık hakkındaki bilgi birikimimi kullanarak bilgiyi edinme, sorgulama ve kullanma gibi konularda sizleri ve kendimi geliştirebilmek adına bir girişimde bulunmuş oldum. Umarım dijital okuryazarlık noktasında bilginize ve farkındalığınıza katkıda bulunabilirim.

Gelecek blog yazımda görüşebilmek dileğiyle 🙂

Ömer Faruk Kılıç
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Suçluluk Psikolojisi
Sonraki
İş Hayatında Mutlu Olmanın Püf Noktaları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.